Argentyna

Geografia

POŁOŻENIE I GRANICE

Argentyna leży między 21° a 55° szerokości południowej i 73° a 53° długości zachodniej, na kontynencie południowo-amerykańskim. Najdłuższa odległość z północy na południe wynosi prawie 3800 km, a w najszerszym miejscu Argentyna rozciąga się na obszrze 1424 km. Sąsiadami Argentyńczyków są od północy Boliwijczycy, paragwajczycy i Brazylijczycy. Na zachodzie granica lądowa przebiega na niewielkim odcinku z Urugwajem, a na wschodzie na całej długości z Chile. Argentyna jest największym i najludniejszym państwem hiszpańskojęzycznym na świecie.

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Ukształtowanie kraju jest skrajnie zróżnicowane. W przeważającej części znajdują się obszary równinno-nizinne, ale napotkamy tu także wysoko położone płaskowyże oraz ponad 6000 m góry. W Patagonii występują obszary położone poniżej poziomu morza. Największa depresja, Gran Bajo de San Julian, ma 105 m ppm. Część północno-wschodnią zajmuje olbrzymia Nizina La Plata, która dalej na południe przechodzi w argentyńską Pampę. Część zachodnią zajmuje najdłuższe pasmo górskie świata – Andy, nad którymi góruje najwyższy szczyt Argentyny – Acocagua 6959 m npm. Jest to zarazem najwyższe wzniesienie na kontynencie południowo-amerykańskim. Na krańcach południowych, czyli terenach zwanych Ziemią Ognistą, występują obszary lodowcowe tzw. Lądolód Patagoński. Prawie 5000 km wybrzeża także cechuje się zróżnicowanie linii brzegowej. Część północna charakteryzuje się tylko jedną dużą Zatoką La Plata, nad która leży stolica kraju – Buenos Aires. Część środkowa jest mało urozmaicona, dopiero na półudniu linia brzegowa wcina się w ląd, tworząc wiele zatok. Największe z nich to San Matias i San Jorge. Najważniejsze wyspy Argentyny to wschodnia częśću Ziemi Ognistej, na której znajduje sie najdalej na południe wysunięte miasto świata – Ushuaia i Wyspa Stanów połozona ok. 30 km na wschód od wysp Archipelagu Ziemi Ognistej. Argentyna rości sobie także prawa do Falklandów, które stanowią zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii.

POWIERZCHNIA, LUDNOŚĆ, STOLICA

Argentyna to 8 kraj na świecie pod względem obszaru - zajmuje 2 780 092 km kw. I chociaż jest 9 razy większa od Polski, zamieszkuje ją tylko nieco ponad 40 mln mieszkańców. Stolicą kraju jest ogromna metropolia Buenos Aires - prawie 2 mln 700 tys. mieszkańców. Specyfiką wielkich miast Ameryki Południowej są skrajne różnice między dzielnicami bogatych i biedoty, tzw. villas miserias, wktórych żyje blisko jedna trzecia mieszkańców miasta.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Argentyna podzielona jest na 23 prowincje, tzw. Terytorium Narodowe, w skład którego wchodzi wschodnia część Ziemi Ognistej oraz jedno miasto autonomiczne – Buenos Aires. Najbardziej zaludnioną część kraju stanowią wschodnie i centralne rejony Argentyny. Najbardziej żyzne gleby występują w rejonie Pampy, to tutaj znajduje się najwięcej gospodarstw rolnych w kraju. Argentyna jest producentem wspaniałych win, które porównywane są z najlepszymi gatunkami win z Hiszpanii. Wielkie winnice znajuja się w strefie przedgórza andyjskiego, w prowincjach San Juan i Mendoza. Argentyna słynie także z produkcji wspaniałej wołowiny. Bydło hoduje się przede wszystkim na terenie Pampy oraz Międzyrzecza. W bardziej dostępnych rejonach Patagoni hoduje się owce. Przemysł skoncentrowany jest w okolicach największych miast. Na ogromnych terenach panują jednak tak ciężkie warunki naturalne, że wiele rejonów jest całkiem lub prawie bezludnych.

RZEKI I JEZIORA

Rzeki Argentyny w większości spływają do Atlantyku. Największa rzeką jest Parana. Stanowi ona bardzo ważną drogę transportową, gdyż na całej swojej długości w Argentynie jest żeglowna. Pozostałe wielkie rzeki to jej dopływy : Paragwaj, Pilcomayo, Salado, Iguazu, na której znajdują się wspaniałe wodospady, stanowiące jedna z najweiększych atrakcji turystycznych. Niezbyt długie, ale bardzo rwące i poprzecinane licznymi progami rzeki Patagonii stanowiącenne źródło pozyskiwania energii elektrcznej. W Andach Patagońskich oraz na Ziemi Ognistej spotykamy jeziora polodowcowe. Największe z nich to Jezioro Buenos Aires, które częściowo należy do Chile. Następne duże zbiorniki to jeziora Argentino i Viedma. W Argentynie na obszarach suchych, występuja także jeziora słone, największe z nich jezioro Mar Chiquita ma powierzchnię  2000 km kw.

Pogoda

Argentyna

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,9016 zł
Euro 1 EUR 4,5477 zł
Chile 100 CLP 0,4981 zł
Meksyk 1 MXN 0,1765 zł
Brazylia 1 BRL 0,7081 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0550 zł
Argentyna 1 ARS 0,0508 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0904 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4952 zł
Peru 1 PEN 1,0822 zł