Argentyna

Klimat


W Argentynie, z uwagi na jej dużą rozpiętość geograficzną, występuję wiele różnych stref klimatycznych i pogodowych. Klimat Argentyny waha się od podzwrotnikowego na północy, do zimnego i smaganego wiatrem na południu, ze strefami suchymi i umiarkowanymi na większości obszaru kraju. Argentynę można podzielić na cztery szerokie strefy klimatyczne. Środkowo-wschodnia Argentyna lub Pampa znajduje się poza obszarem tropikalnym i ma wystarczające roczne opady deszczu wynoszące pomiędzy 500mm/20 cali, a 1000 mm/40 cali. Zimy są tam łagodne, a lata ciepłe i właśnie w miesiącach letnich spada więcej deszczu.

Temperatury w północno-wschodnim regionie kontynentalnym są dość wysokie przez cały rok. Przez większość czasu warunki pogodowe są słoneczne i suche. Okazyjne fale chłodu zimą powodują spadek temperatury do lub nawet poniżej zera na parę godzin, ale zimy generalnie są łagodne, a nawet ciepłe. Zachodnia Argentyna. Ten region, wliczając w to północne Andy, jest suchy i półpustynny, a na nizinach właściwie jest niemalże pustynia. Opady deszczu są częstsze w miesiącach letnich, które są zazwyczaj gorące i bardzo słoneczne. Latem słońce świeci średnio przez dziesięć godzin w ciągu dnia, a zimą między siedmioma, a ośmioma godzinami. Region Patagonii, lub południowej Argentyny, ma typowy chłodny, umiarkowany klimat, podobny do tego panującego na Wyspach Brytyjskich, ale jego suchość jest niezwykła dla obszaru na tak wysokiej szerokości geograficznej. Powodzie, szczególnie w północnych prowincjach, są okresowe i mogą zakłócać lokalny transport i dostawy podstawowych usług.

Zima

W czasie zimy od czerwca do sierpnia główne wiatry, to chłodny Pampero wiejący na równinach Patagonii i Pampy po przejściu chłodnego frontu, ciepły wiatr, który wieje z północy w środku i pod koniec zimy powodując łagodne warunki oraz Zonda, ciepły i suchy wiatr (fen) mający wpływ na środkowo-zachodnią Argentynę. Trochę śniegu spada w wielu miejscach na południu i w centrum kraju.

Wiosna

W północnym regionie kraju wiosna od września do listopada jest bardzo krótka, ale im bardziej na południe kraju tym jest dłuższa (na szerokości Buenos Aires trwa około 3 miesiące). W połowie października duża ilość flory dzikiej i wiejskiej w pełni kwitnie. Burze z piorunami i gradobicia są częste. Temperatury są umiarkowane a noce chłodne.

Lato

Latem od grudnia do marca temperatury są bardziej zróżnicowane ze średnią 9 °C (48.2°F) na południu i 27 °C (80.6°F) na północy. Na południu temperatury, na krótkie chwile mogą osiągać nawet 45 °C (113°F). Zimne fronty są częste i obniżają temperaturę nawet do 15 °C (27°F).

Jesień

Jesienie trwające od kwietnia do maja są zazwyczaj umiarkowane, wietrzne i im bardziej na południe kraju tym dłuższe (około 3 miesiące na szerokości Buenos Aires). W niektórych lasach i winnicach roślinność przybiera jesienne barwy liści czerwone i pomarańczowe, szczególnie w połowie kwietnia. W trakcie tej pory roku nadejście nocy jest zauważalnie wcześniejsze, ale później rozprasza to uwagę, zakłóca tryb życia.

Pogoda

Argentyna

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7390 zł
Euro 1 EUR 4,4016 zł
Chile 100 CLP 0,4639 zł
Meksyk 1 MXN 0,1674 zł
Brazylia 1 BRL 0,6821 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0536 zł
Argentyna 1 ARS 0,0513 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0878 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4826 zł
Peru 1 PEN 1,0471 zł