Argentyna

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE:

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Całkowity przelot trwa około 17-22 godzin, jest to uzależnione od linii lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysyłanym do Uczestników wycieczek.

RÓŻNICA CZASU:

Czas w Polsce wyprzedza czas w Argentynie o 4 godziny w czasie zimowym oraz o 5 godzin w czasie letnim. W Argentynie nie ma zmiany czasu letniego.

WALUTA I JEJ WYMIANA:

Walutą Argentyny jest peso (ARS). 1 peso to 100 centavos. Jego powszechnie używany symbol to $. Więc jeśli widzi się cenę z tym symbolem - to nie jest to cena w dolarach. Symbolem dolara amerykańskiego, używanym w Argentynie, jest: U$S. Wymiany pieniędzy można dokonać na lotniskach i w kantorach. W niektórych sklepach i hotelach istnieje możliwość płatności w dolarach amerykańskich.

1 USD = 6,58 ARS

Przykładowe ceny:

1,5 l wody 4 ARS, napój gazowany 5-8 ARS, empanada ( miejscowe pierożki ) 3 ARS, mała kawa ( chica ) 9 ARS

KARTY PŁATNICZE:

Karty MasterCard, Diners, Club, Visa oraz American Express są honorowane w większości placówek, jednakże preferowaną formą płatności jest płacenie gotówką. Poza Buenos Aires mogą wystąpić problemy z płatnością czekami podróżnymi.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:

  1. Ubrania – powinny być dostosowane do terminu i trasy wycieczki (klimat).

  2. Wygodne obuwie.

  3. Okrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne dla ochrony przed słońcem.

  4. Strój przeciwdeszczowy.

  5. Podstawowe leki najczęściej używane w domu.

BEZPIECZEŃSTWO:

Argentyna jest krajem bezpiecznym, szczególnie dla obcokrajowców, ale jest kilka rzeczy, z których podróżni muszą sobie zdawać sprawę. Lepiej nie zostawiać przedmiotów wartościowych w pokoju hotelowym podczas nieobecności. Dobrze jest skorzystać z hotelowego sejfu, jeśli jest taka możliwość. Powinno się zachować podstawowe środki ostrożności i korzystać ze zdrowego rozsądku.

ZDROWIE

Zmiana klimatu i kuchni może powodować drobne dolegliwości żołądkowe. Aby ewentualne problemy były jak najmniejsze należy pić przegotowaną wodę, napoje butelkowane, unikać sałatek z wyjątkiem tych serwowanych w hotelach i ekskluzywnych restauracjach, zrezygnować z posiłków ulicznych, często myć ręce. W podręcznej apteczce powinny się znaleźć środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, opatrunkowe oraz leki zażywane na codzień. Udając się na wycieczkę do Argentyny nie ma obowiązkowych szczepień. Jedynie w szczególnych przypadkach zalecane są szczepienia na błonicę/tężec, odrę, różyczkę oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B.

TELEFONY KOMÓRKOWE:

Na terenie Argentyny działa sprawny system telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. W większości kraju nie ma żadnego problemu z zasięgiem. Obsługiwana jest sieć GSM, w miastach są także ogólnodostępne kawiarenki internetowe, z których można wykonać połączenia poprzez złącze internetowe. Można również telefonować z budek telefonicznych.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie prądu elektrycznego w Argentynie wynosi 220V/50Hz. Najczęściej spotykane gniazdka elektryczne są uniwersalne i pasują do standardów europejskich. Adaptery na wtyczki potrójne z płaskim uziemieniem można także bez żadnego problemu kupić w argentyńskich sklepach i kioskach.

HOTELE:

W większości tras hotele o standardzie ***/****, pokoje standardowo z łazienkami i klimatyzacją.

POSIŁKI:

Śniadanie w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu. Lunch i kolacja serwowane są w restauracjach poza hotelem lub w hotelu – kuchnia lokalna.

BAGAŻ:

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące bagażu, m.in. Zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.
UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknięciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów międzynarodowych, jaki i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT:

Komunikacja miejska w postaci autobusów i minibusów w Argentynie działa bardzo prężnie i cieszy się zadowoleniem mieszkańców W Buenos Aires warto także przejechać się jednym z najstarszych metr na świecie, ciągnącego się pod ulicami tego ogromnego miasta. Jest ono bardzo szybkie i niezawodne jeżeli chodzi o poruszanie się po mieście.

Pogoda

Argentyna

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,9016 zł
Euro 1 EUR 4,5477 zł
Chile 100 CLP 0,4981 zł
Meksyk 1 MXN 0,1765 zł
Brazylia 1 BRL 0,7081 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0550 zł
Argentyna 1 ARS 0,0508 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0904 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4952 zł
Peru 1 PEN 1,0822 zł