Brazylia

Geografia

POŁOŻENIE I GRANICE

Brazylia leży pomiędzy 5° szerokości północnej a 34° szerokości południowej i 35°a 74° długości zachodniej. To największy kraj na kontynecie południowo-amerakańskim. Z północy na południe rozciąga się na obszarze 4350 km, a rónoleżnikowo to obszar 4250 km. Graniczy prawie ze wszystkimi państwami na kontynencie, jedynie Ekwador i Chile nie są sąsiadami Brazylii. Jest to jedyne państwo tego regionu świata, w którym językiem urzędowym nie jest hiszpański.

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Brazylia to w większości wyżyny, z dominującą Wyżyną Brazylijską, która zajmuje prawie 2/3 powierzchni kraju. Drugą największą wyżyną jest Wyżyna Gujańska., gdzie znajduje się najwyższy szczyt kraju – Pico da Neblina ( Góra Mgieł ) - 2994 m npm. Tereny nizinne to przede wszystkim obszar Niziny Amazońskiej, rozciagającej się od zachodu na wschód w północnej części kraju oraz wąski 100 km pas na wybrzeżu Atlantyku. W rejonie południowym tereny nizinne należą do Niziny La Plata. Pozostałą część kraju tworzą rozległe płaskowyże Atlantycki i Centralny. Brazylia ma bardzo długą, i zróżnicowaną linię brzegową. W części północnej wybrzeże jest mocno rozczłonkowane, występują tu rafy koralowe. Tam też Amazonka wpada do oceanu. Następnie linia brzegowa się wyrównuje, a następnie wcina się w ląd głęboką zatoką Todos os Santos, nad którą leży miasto Salwador. Południowy odcinek wybrzeża bogaty jest w płytkie laguny i mierzeje. Do Brazylii należy także kilkanaście wysp i archipelagów. Największe z nich to Archipelag Fernando de Noronha, wyspy Caviana, Rocas, Ilha Grande, Majaro. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się wyprawy na bezludne, skaliste wysepki, oddalone o ok. 1000 km od brzegów. Sporą atrakcję stanowi także Wyspa Bananowa, która jest drugą pod względem wielkości , śródlądową wyspą na świecie, po kanadyjskiej wyspie Manitoulin na jeziorze Huron.

POWIERZCHNIA, LICZBA LUDNOŚCI, STOLICA

Brazylia zajmuje obszar niewiele mniejszy niż cały kontynent europejski. Zarówno pod względem wielkości jak liczby mieszkańców zajmuje 5 miejsce na świecie. Na terytorium równym 8 456 508 km kw. mieszka ok. 194 mln ludzi. Od 1960 roku stolicą kraju jest miasto Brasilia, zamieszkane przez ponad 2 mln 600 tys. mieszkańców. Miasto zostało zbudowane od podstaw i uznawane jest za arcydzieło modernistycznej myśli archtektonicznej XX wieku.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Brazylia podzielona jest na 26 stanów ( estado ) i jeden dystrykt federalny. Występują tu cztery główne regiony: Nizina Amazońska, Nizina La Plata, Wyżyna Brazylijska i Wyżyna Gujańska. Ludność w ogromnej większości – ok. 80 % skupiona jest w miastach. Do najgęściej zaludnionych obszarów należą tereny we wschodniej i południowej części kraju. Najpopularniejszym regionem turystycznym są okolice zatoki Ilha Grande i Rio de Janeiro, ze słynną plażą Copacabana. W rejonie dżungli amazońskiej na przestrzeni setek kilometrów ciągną się tereny niezamieszkałe.

RZEKI I JEZIORA

Największą rzeką Brazylii jest Amazonka, która wraz z dopływami nawadnia większą część kraju. Stanowi bardzo ważną arterię transportową, gdyż jest żeglowna na całej swej długości na terytorium Brazylii. Ta ogromna rzeka , druga pod względem wielkości na świecie, bierze swój początek w Andach i po pokonaniu 6520 km, wpada do Atlantyku. Następne wśród wielkich rzek to Paragwaj, Parana i La Plata. Rzeki te jednak ze względu na liczne progi i wodospady są żeglowne jedynie na krótkich odcinkach. Obszar rzeczny Brazylii leży w zlewisku atlantyckim. W krajobrazie tego kraju nie znajdziemy wielu jezior. Nieliczne występują jedynie w pasie nadmorskim i są to płytkie jeziora przybrzeżne. Największe jest jezioro Patos, które jest także drugą co wielkości laguną na świecie, oddzieloną od brzegu oceanu ponad 20 km plażą.

Pogoda

Brazylia

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7507 zł
Euro 1 EUR 4,5468 zł
Chile 100 CLP 0,5116 zł
Meksyk 1 MXN 0,1872 zł
Brazylia 1 BRL 0,7003 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0539 zł
Argentyna 1 ARS 0,0431 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0889 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4811 zł
Peru 1 PEN 1,0270 zł