Brazylia

Klimat

Chociaż 90% kraju leży w strefie tropikalnej, klimat Brazylii jest wyraźnie zróżnicowany: od najbardziej tropikalnej północy (równik przecina ujście Amazonki) po umiarkowane strefy poniżej zwrotnika Koziorożca (23°27' szerokości geograficznej), który przecina kraj na wysokości miasta Săo Paulo. Brazylia ma pięć obszarów klimatycznych – równikowy, tropikalny, półpustynny, tropikalny wyżynny i podzwrotnikowy.

Temperatury wzdłuż równika są wysokie, o średnich wartościach powyżej 25°C, jednak letnie wartości maksymalne nie przekraczają 40°C w strefach umiarkowanych. W pobliżu równika wahania sezonowe są niewielkie, choć czasami może być wystarczająco zimno aby ubrać kurtkę, szczególnie w czasie deszczu.

Na drugim krańcu kraju, na południe od zwrotnika Koziorożca, podczas zimy (czerwiec-lipiec) występują przymrozki. W niektórych latach na obszarach górzystych jak stanach Rio Grande do Sul i Santa Catarina występuje śnieg. Temperatury w miastach Săo Paulo, Belo Horizonte, i Brasília są z uwagi na położenie na wysokości około 1 000 metrów umiarkowane (zwykle pomiędzy 15 a 30°C), pomimo ich relatywnie niskiej szerokości geograficznej. Rio de Janeiro, Recife i Salvador na wybrzeżu cechuje ciepły klimat, ze średnią temperaturą sięgającą od 23 do 27°C oraz stałe pasaty. Południowe miasta Porto Alegre i Curitiba mają klimat podzwrotnikowy podobny do tego występującego w części Stanów Zjednoczonych i Europy. Temperatura może tam w zimie spaść poniżej zera.

Poziomy opadów znacznie się różnią. Większość Brazylii otrzymuje umiarkowaną ilość opadów pomiędzy 1 000 a 1 500 milimetrów rocznie z większością opadu w lecie (pomiędzy grudniem a kwietniem) na południe od równika. Rejon Amazonki jest notorycznie wilgotny, z ogólnym opadem ponad 2 000 milimetrów na rok i ponad 3 000 milimetrów w zachodnich częściach Amazonki blisko Belém. Mniej znany jest fakt, że pomimo wysokiego opadu rocznego, las deszczowy Amazonki ma 3-5 miesięczną porę suchą, której długość różni się w zależności od położenia na północ lub południe względem równika.

Wysokie i względnie regularne opady w dolinie Amazonki mocno kontrastują z suchością półpustynnego północnego-wschodu. Tam opady są rzadkie i występują ostre susze w około siedmioletnich cyklach. Północny-wschód jest najsuchszą częścią kraju. Jest to również najgorętszy rejon, gdzie podczas pory suchej od maja do listopada zanotowano temperatury powyżej 38°C. Jednakże Sertăo, region o półpustynnej roślinności używany głównie jako teren pod rzadko rozsiane rancza, podczas deszczy zielenieje. Większość terenu środkowo-zachodniego otrzymuje 1 500 do 2 000 milimetrów opadu rocznie, ze zdecydowaną porą suchą w środku roku. Południe i większość wybrzeża Atlantyku aż po Salvador i Bahię na północnym-wschodzie otrzymuje podobne ilości, jednak bez wyraźnej pory suchej.

Pogoda

Brazylia

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7507 zł
Euro 1 EUR 4,5468 zł
Chile 100 CLP 0,5116 zł
Meksyk 1 MXN 0,1872 zł
Brazylia 1 BRL 0,7003 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0539 zł
Argentyna 1 ARS 0,0431 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0889 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4811 zł
Peru 1 PEN 1,0270 zł