Brazylia

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeoloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Całkowity przelot trwa około 10-17godzin. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajda Państwo w liście przewodnim, wysłanym do Uczestników wycieczek.

RÓŻNICA CZASU

Różnica czasu pomiędzy Polska a Brazylią wynosi 5 godzin, a w okresie od marca do października 3 godziny.

WALUTA I JEJ WYMIANA

Walutą Brazylii jest 1 real BRL ( lub także R$ ) który dzieli się na 100 centavos. Wymiany pieniędzy są możliwe w  wielu hotelach, bankach oraz kantorach. Przed podróżą warto zaopatrzyć się w tz. czeki podróżne ponieważ, jest to najbezpieczniejszego sposób przewozu pieniędzy.  Ceny w Brazylii są zróżnicowane, zależą od popularnoiści oraz wielkości miasta.

1 BRL = 2,28 USD
Przykładowe ceny: w restauracji : cappucino 4,39 BRL; woda 0,33l 2,17 BRL; coca-cola/pepsi/fanta 0,33 l 3,22 BRL; piwo krajowe 0,5 l 5 BRL ;  w sklepie : woda 1,5 l 2,28 BRL; piwo krajowe 0,5 l 3,50 BRL; 1kg pomarańczy 2,95 BRL

KARTY PŁATNICZE

Karty płatnicze są akceptowane w hotelach, restauracjach, kawiarniach oraz wiekszości dużych sklapów. Karty takie jak MasterCard, Visa i American Express należą do najczęściej przyjmowanych. Należy jednak pamiętać, że w małych sklepach miejscowych, kwiaciarniach oraz targach karty nie będą przyjmowane, dlatego warto także zaopatrzyć się w odpowiedną ilość gotówki.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ

1.    Ubrania – powinny być dostosowane do terminu i trasy wycieczki (klimat).
2.    Wygodne obuwie.
3.    Ręczniczek (gdy program wycieczki obejmuje przejazd nocnym pociągiem).
4.    Okrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne dla ochrony przed słońcem.
5.    Strój przeciwdeszczowy.
6.    Podstawowe leki najczęściej używane w domu.

BEZPIECZEŃSTWO

Brazylia jest bezpiecznym krajem ale jak wszedzie zdarzają się przykre wyjątki, należy jednak podkreślić, że rząd tego państwa podejmuje wszelkie środki aby zapewnić turystom należyte bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać o zachowywaniu podstawowych środków ostrożności i korzystać przede wszystkim ze zdrowego rozsądku a najcenniejsze przedmioty pozostawiać w sejfach hotelowych.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Na terenie Brazylii działa sprawny system telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. W większych miastach nie ma żadnego problemu z zasięgiem gdyż na całym terenie Brazylii obsługiwana jest sieć GSM. W miastach są także ogólnodostępne  kawiarenki internetowe z których można wykonać  połączenia poprzez złącze internetowe.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie pradu elektrycznego wynosi 110V/60Hz w stanach północnych oraz 220V/60 Hz w centrum kraju oraz na południu. Najczęściej spotykane gniazdka elektryczne są uniwersalne i pasują do standardów europejskich.

HOTELE

W więkoszści tras hotele o standardzie ***/*****, pokoje standardowo z łazienkami, dostępną kawiarnią, restauracją, klimatyzacją, małą lodówką, sejfem oraz telewizją satelitarną.

POSIŁKI

Śniadania w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu – łączenie kuchni europejskiej z miejscowymi zwyczajami kulinarnymi, bogatymi w różnorodność smaków i zapachów.

BAGAŻ

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczace bagażu, m.in. Zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przdmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.
UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknieciu bagażu  na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów miedzynarodowych, jaki  i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT

Komunikacja miejska w postaci autobusów i minibusów w Brazylii działa bardzo prężnie i cieszy się ogólnym zadowoleniem ponieważ należy do jednej z lepiej zorganizowanych sieci autobusowych na świecie. Będąc w Brazylii warto wybrać się także na rejs promem często umilanym śpiewem oraz tańcami miejscowej ludności.

Pogoda

Brazylia

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7507 zł
Euro 1 EUR 4,5468 zł
Chile 100 CLP 0,5116 zł
Meksyk 1 MXN 0,1872 zł
Brazylia 1 BRL 0,7003 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0539 zł
Argentyna 1 ARS 0,0431 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0889 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4811 zł
Peru 1 PEN 1,0270 zł