Chile

Geografia

POŁOŻENIE I GRANICE

Chile to państwo o bardzo charakterystycznym kształcie. Leży między 17º a 56º szerokości południowej i 66º a 75º długości zachodniej. Żeby przemierzyć kraj z północy na południe trzeba pokonać aż 4300 km, za to podróż ze wschodu na zachód to w najwęższym miejscu zaledwie 90 km "spacerek". Jest to najbardziej wydłużone państwo świata.Na północy graniczy z Peru, od północnego wschodu z Boliwią a od wschodu z Argentyną.

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Chile to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem krajobrazowym krajów na świecie. Znajdziemy tu ogromne lodowce, śnieżnobiałe słone równiny, najsuchszą pustynię na świecie, mnogość lasów, jezior i aktywnych wulkanów. Wybrzeże Pacyfiku zajmuje prawie 6,5 tys. km. Do Chile należy także wiele wysp. Najbardziej znana jest Wyspa Wielkanocna, która jest najdalej oddaloną od lądu stałego ( 3600 km ) zamieszkałą wyspą świata. Na wyspie można podziwiać ogromne skalne posągi. W jej pobliżu znajdują się archipelagi Juan Fernandez, Desveturadas i Sala y Gomez. Reszta wysp i wysepek zlokalizowana jest o odległości ok. 500-1000 km od wybrzeża. Chile kontynentalne to jednak przede wszystkim wspaniałe, wysokie góry. Tylko 1/5 kraju to teren równinny. Najwyższym szczytem jest Ojos del Salado ( 6880 m npm ), jest to jednocześnie najwyższy, czynny wulkan na ziemi.

POWIERZCHNIA , LUDNOŚĆ, STOLICA

Chile zajmuje obszar 756 950 km kw. W 15 regionach administracyjnych mieszka ok. 18 mln ludzi. Pięciomilionowa stolica kraju, Santiago, jest największym ośrodkiem gospodarczym, finansowym, kulturalnymi naukowym w kraju.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Na północy rozciąga się nabardziej sucha pustynia na świecie – Atacama, gdzie roczne opady deszczu nie przekraczają 100 mm. Przez całą długość kraju ciągną sie monumentalne Andy. W rejonach tzw. Małej Północy rdzenni mieszkańcy zajmują się hodowlą zwierząt domowych takich jak lamy i jaki oraz uprawą ziemi. Region ten bogaty jest także w surowce naturalne. W części środkowej, w Dolinie Środkowochilijskiej, mieszka najwięcej Chilijczyków. Tutaj zlokalizowane sa największe ośrodki przemysłowe. Na wybrzeżu klimat przypomina śródziemnomorski, w regionie tym są najbardziej znane nadmorskie kurorty. Los Lagos to kraina wielu jezior. Im bardziej na południe, tym warunki naturalne stają się coraz bardziej surowe. Region Patagonii należy do bardzo słabo zaludnionych obszarów. Krańce południowe to kraina ogromnych lodowców.

RZEKI I JEZIORA

Rzeki w Chile są krótkie i jest ich niewiele. Największa jest rzeka Loa, która płynie na długości 440 km. Najlepiej nawodniona jest część środkowa kraju, a rzeki na południu, chociaż bardzo krótkie, ze względu na ogromny przepływ wody, wykorzystywane są jako źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Lago General Carrera to największe jezioro w Chile ( częściowo należy także do Argentyny ). To polodowcowe jezioro leżące w Patagonii jest najgłębsze w Ameryce Południowej ( 590 m ). Najbardziej znanym pojezierzem jest rejon Siedmiu Jezior ( Siete Lagos ). Ten bardzo popularny region turystyczny położony jest także częściowo w Argentynie.

Pogoda

Chile

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,9591 zł
Euro 1 EUR 4,4465 zł
Chile 100 CLP 0,4812 zł
Meksyk 1 MXN 0,1734 zł
Brazylia 1 BRL 0,7247 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0582 zł
Argentyna 1 ARS 0,0562 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0941 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,5142 zł
Peru 1 PEN 1,1178 zł