Chile

Klimat

Chile jest wciśnięte pomiędzy dwie wielkie siły natury: Ocean Spokojny na zachodzie i wysokie szczyty Andów na wschodzie. Kraj położony jest w południowowschodniej części Ameryki Południowej i graniczy z Peru na północy, Boliwią na północnym wschodzie i Argentyną na wschodzie. Chile, z powierzchnią 756 096 kilometrów kwadratowych to siódme co do wielkości państwo w Ameryce Południowej.

Terytorium Chile kontynentalnego rozciąga się między 17°30`, 56°30` stopni szerokości południowej, począwszy od Altiplano i kończąc się na najbardziej wysuniętej na południe wyspie na archipelagu Ziemi Ognistej. Na mapie Chile wygląda ja długi, wąski pas ziemi o długości 4000 kilometrów i średniej szerokości 177 kilometrów. W najbardziej wysuniętym na północ regionie kraju przeważają Altiplano i pustynie, wliczając w to Atakamę, która jest najsuchszą na świecie. W regionie centralnym, dwa główne łańcuchy górskie, Kordyliera Nadbrzeżna i Andy, tworzą serię dolin wyściełanych wartkimi rzekami i mnóstwem ziemi uprawnej. Znajdujący się między 38°, a 41° szerokości południowej region południowy kraju, znany jest dużych jezior, wiecznie zielonych lasów i ośnieżonych wulkanów. W tym regionie znajdują ważne przejścia międzyoceaniczne takie jak Cieśnina Magellana, Kanał Beagle i Cieśnina Drake’a.

Z uwagi na kształt terytorium, Chile ma 4000 kilometrów linii brzegowej pokrytej rozległymi plażami i zwisającymi nad morzem strzelistymi klifami. Na wschodzie, równolegle do Pacyfiku znajdują się Andy, w których można znaleźć najwyższe szczyty całego masywu górskiego, wliczając wulkany Ojos del Salado (6893 metry), Llulaillaco (6739 metrow), Tres Cruces ( 6749 metrów) i Cerro Tupungato (6635 metrów).

W Chile z uwagi na jego znaczną rozciągłość występują rozmaite klimaty. Tłumaczy to położenie geograficzne Chile względem stref wysokiego ciśnienia, obecność frontu polarnego i wpływ morza. Innymi słowy klimat Chile jest kształtowany przez czynniki szerokości geograficznej, wysokości i rzeźby terenu.W centralnym regionie kraju szczyty Kordyliery Nadbrzeżnej zakłócają przepływ klimatu morskiego, a ściana jaką formują Andy zamykają dostęp wpływom kontynentalnym. Obecność morza, daje krajowi klimat przede wszystkim w stylu śródziemnomorskim z umiarkowanymi temperaturami i ich dużą dzienną amplitudą, co tworzy mgły i chłodne wiatry. Te ostatnie są w większym jeszcze stopniu produktem zimnego Prądu Humboldta.Region południowy jest bardziej wilgotny, występują w nim większe opady i niższe temperatury niż w regionie centralnym, podczas gdy północne Chile cechuje się suchym klimatem północnym, ciepłym w ciągu dnia i bardzo zimnym w nocy. Różnorodność klimatyczną można zaobserwować przez częstotliwość opadów, która staje się coraz bardziej wyraźna im bardziej na południe jesteśmy. Pora deszczowa występuje również w różnych okresach zależnie od regionu. Na Altiplano przybywa latem, a od regionu centralnego do Patagonii zimą.

Sytuacja jest identyczna jeśli chodzi o amplitudy temperatur. W regionach północnych i centralnych jest cieplej, a im bardziej na południe tym chłodniej. Chile ma cztery dobrze zarysowane pory roku. Wszystkie miasta Chile mają swoje najcieplejsze miesiące pomiędzy październikiem i kwietniem, a najchłodniejsze między majem, a wrześniem.

Klimat ze względu na region 

Norte Grande („Duża Północ”, która jest położona między północną granicą, a równoleżnikiem 30º S, od miasta Arica do Vallenar): Ten teren charakteryzowany jest przez jego pustynny klimat, który znajduje swój największy wyraz w skrajnej suchości pustyni Atakama. Klimat różni się w zależności od położenia geograficznego: nabrzeża, zwykły (lub śródlądowy) i wysokiej pustyni. Ogólnie mówiąc region ten nie oferuje wiele jeśli chodzi o opady, z wyjątkiem okresu letniego na Altiplano, w związku z efektem „zimy Altiplano” i rzadkich przypadków w miastach nadbrzeżnych. Na wybrzeżu temperatury wahają się pomiędzy 15ºC a 25ºC. Na pustyni warunki są skrajne.

W ciągu dnia temperatury osiągają wartość między 30ºC a 50ºC, a w nocy mogą spaść do wartości między 0ºC do nawet -15ºC. Norte Chico („Mała Północ” między 26ºS, a 33º S, w przybliżeniu od miasta Vallenar do Illpel): W nim, z jego ciepłymi stepami i klimatem półpustynnym, co jest punktem przejściowym pomiędzy pustynnym klimatem północy i chłodnymi klimatami południa, występują nieregularne deszcze, które przede wszystkim przychodzą zimą. Na wybrzeżu regionu Coquimbo znaleźć można nadbrzeżny klimat stepowy, z większymi opadami niż Norte Grande. Wynika to ze znacznej wilgotności środowiska, która przejawia się w formie rzadkiej mgły i drobnego deszczu. W La Serenie, średnia roczna temperatura wynosi 14,7ºC.

W dolinach klimat ma mniejszą wilgotność środowiska i wyższe temperatury między 19ºC a 20ºC.
Region centralny (między 33º S, a 37º S, w przybliżeniu od miasta Illapel do Los Ángeles).W regionie centralnym Chile występuje klimat śródziemnomorski. W tej części kraju warunki klimatyczne są bardziej umiarkowane, łącząc w sobie znaczne opady i większy zasięg rozkładu deszczu. Deszcze padają zwykle zimą, a klimat jest suchy i umiarkowany latem. Pory roku są dobrze zarysowane w tej części kraju, z chłodną porą od maja do września i gorącą od października do kwietnia. Na nabrzeżu różnice są delikatniejsze, a w miastach położonych w głąb lądu takich jak Santiago pojawiają się bardziej skrajne zmiany, co najbardziej znane zimą (średnia temperatura to 8 stopni). Średnia temperatura latem to 20ºC, a najwyższa 30ºC.

Region południowy (między 37º S, a 41º S, w przybliżeniu od miasta Los Ángeles do archipelagu Chiloé): klimat na wybrzeżu i w głębi lądu w południowym Chile jest umiarkowany deszczowy, z częstymi opadami i temperaturami z zakresu umiarkowanych do chłodnych. Jest to klimat przejściowy pomiędzy regionem centralnym, a Patagonią. W miastach takich jak Concepción, czy Valdivia pada średnio 2600 mm deszczu rocznie. Im dalej na południe tym chłodniej i wilgotniej, w związku z niedużą odległością od Oceanu Spokojnego (klimat morski).

W Concepción, średnia temperatura latem wynosi 17ºC i pada niewiele deszczu (choć opady stają się częstsze między majem, a sierpniem). Temuco, Valdivia i Osorno są miastami deszczowymi z jeszcze bardziej zarysowanym klimatem śródziemnomorskim. W Chiloé są obszary, na których pada więcej niż 4000 mm deszczu rocznie. W regionie górskim temperatury są bardzo niskie i obficie pada śnieg. Patagonia Norte („Północna Patagonia”, między 41º S, a 46º 30`` S, zaczynając w przybliżeniu na szerokości miasta Puerto Montt, wliczając w to całą północną Patagonię, aż do miasta Cochrane): w tym regionie, z uwagi na jego znaczny rozmiar, występują znaczne wahania klimatyczne, na który wpływ ma głównie rzeźba terenu, morze i wiatry. W pobliżu Carretera Austral i regionu Aysén występuje chłodny klimat morski, z obfitymi opadami, silnymi wiatrami i dużą wilgotnością. Charakterystyka rzeźby terenu tworzy różnicę w klimacie pomiędzy wschodnim sektorem And Patagońskich, gdzie klimat jest tundrowy, mniej deszczowy i chłodniejszy (średnia temperatura to 7ºC w północnej części i chłodnym klimatem stepowym
w kierunku wschodnim, gdzie są mniej obfite opady, silniejsze wiatry, a zimą śnieg).
Patagonia Sur („Południowa Patagonia”, między 46º 15`` S, a 56º 30`` S, w przybliżeniu od Cochrane do Punta Arenas i Ziemi Ognistej): W tym najbardziej wysuniętym na południe regionie w centralnym obszarze kontynentu, niedaleko Punta Arenas dominuje chłodny klimat stepowy. Średnie roczne opady to 425 mm, które przejawiają się jako deszcze głównie wiosną i latem, a jako śnieg zimą. Wiatry są tutaj nieustanne, a latem i wiosną stają się bardziej porywiste, kiedy to osiągają średnią szybkość między 30, a 40 km/h, z maksymalną prędkością 100 km/h. Wiatry niemal całkowicie słabą w ciągu zimy. Średnia temperatura zimą to 2ºC, a latem 10,6ºC.

Pogoda

Chile

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,9591 zł
Euro 1 EUR 4,4465 zł
Chile 100 CLP 0,4812 zł
Meksyk 1 MXN 0,1734 zł
Brazylia 1 BRL 0,7247 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0582 zł
Argentyna 1 ARS 0,0562 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0941 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,5142 zł
Peru 1 PEN 1,1178 zł