Chile

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z Warszawy z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Przelot z portu przesiadkowego do Santiago trwa 14 godzin. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysłanym do uczestników na dwa tygodnie przed terminem wycieczki.

RÓŻNICE CZASOWE

Różnica czasu między Polską, a Chile wynosi 6 godzin w okresie letnim i 7 w okresie zimowym.

MIEJSCOWA WALUTA

peso chilijskie (CLP ) = 100 centavo

1 USD = 560 pesos

W obiegu są monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500 pesos oraz banknoty : 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000 ( banknot 20000 jest polimerowy ).

przykładowe ceny : woda 1,5l 480 peso, sok jabłkowy 1 l 550 peso, wino 0,75 l 1500 peso, tabliczka czekolady 1000 peso

Uwaga !   Przy cenie produktów pojawia się symbol $, co nie oznacza ceny w dolarach amerykańskich

KARTY PŁATNICZE

W Chile akceptowane są praktycznie wszystkie karty płatnicze i kredytowe takie jak VISA, MasterCard. Można nimi płacić powszechnie w sklepach, hotelach i w innych miejscach usługowych. Jeśli mamy kartę walutową w złotówkach, warto przed wyjazdem dowiedzieć się w swoim banku w sprawie prowizji przy płatnościach kartami, bo te mogą być dość wysokie.

CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ

W okresie chilijskiego lata, a więc między grudniem a lutym wystarczające są lekkie, przewiewne ubrania. Chłodniej jest od marca, a różnice między temperaturą w ciągu dnia i w nocy są znaczne. Okres pomiędzy majem a wrześniem cechuje się obfitymi opadami deszczu i temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza.

BEZPIECZEŃSTWO

Chile jest krajem raczej bezpiecznym, podstawowym problemem policji są handlarze narkotyków i drobni złodzieje. Turyści powinni szczególnie uważać na swoje portfele, a najrozsądniej jest nie nosić przy sobie zbyt wiele gotówki czy cennej biżuterii. W hotelach bez problemu można zdeponować wartościowe przedmioty i pieniądze. Prosimy o zachowanie podstawowych środków ostrożności i kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

ZDROWIE

Niektórzy turyści miewają kłopoty żołądkowe, związane ze zmianą klimatu i miejscowymi przyprawami. W stolicy kraju często występuje smog, co może powodować podrażnienie oczu, gardła i kaszel. Są to jednak dolegliwości przejściowe. Przed wyjazdem do Chile nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się jednak profilaktycznie szczepienia przeciw tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B oraz w zależności od indywidualnego ryzyka, przeciw wściekliźnie i kleszczowemu zapaleniu mózgu.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Na terenie Peru działa sprawny system telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. W większości kraju nie ma żadnego problemu z zasięgiem. Bez problemu na miejscu możemy kupić telefon lub kartę SIM. Internet jest ogólnie dostępny w większych miastach i nie jest drogi. W niektórych hotelach jest bezpłatny.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w sieci wynosi 220 V. Gniazdka elektryczne odpowiadają polskim wtyczkom.

HOTELE

W większości tras hotele ***/*****, pokoje standardowo z łazienkami, dostępną kawiarnią, restauracją, klimatyzacją, małą lodówką, sejfem, telewizją oraz dostępem do internetu.

POSIŁKI

Śniadania w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu – łączenie kuchni europejskiej miejscowymi zwyczajami kulinarnymi, bogatymi w różnorodność smaków i zapachów. Bogactwo miejscowych owoców. Obiadokolacje w restauracjach lokalnych.

BAGAŻ

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące bagażu, m.in. zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.

UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknięciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów międzynarodowych, jaki i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT

Najtańszym i najbardziej rozpowszechnionym środkiem transportu są autobusy. Wśród przewoźników panuje spora rywalizacja o klienta. Należy pamiętać, że wiele odcinków dróg w czasie podróży to trasy górskie, wąskie i niebezpieczne. Dlatego warto zapłacić drożej za bilet, ale podróżować w bardziej komfortowych warunkach. Komunikacja miejska jest całkowicie inaczej zorganizowana niż gdzie indziej. W Limie ulicami jeździ mnóstwo autobusów, do których wsiada się i z których wysiada się na żądanie. Nie ma żadnych przystanków ani rozkładów jazdy. Autobus zatrzymuje się, kiedy kierowca widzi machającego ręką przechodnia lub usłyszy, że ktoś chce wysiąść. Opłata pobierana jest wyłącznie gotówką przez konduktora, który jednocześnie informuje wszystkich zainteresowanych o trasie przejazdu. Wbrew pozorom system ten działa bardzo sprawnie. W miastach można także korzystać ze stosunkowo tanich taksówek, należy jednak wybierać tylko te, które są wyraźnie oznakowane.

Pogoda

Chile

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,9591 zł
Euro 1 EUR 4,4465 zł
Chile 100 CLP 0,4812 zł
Meksyk 1 MXN 0,1734 zł
Brazylia 1 BRL 0,7247 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0582 zł
Argentyna 1 ARS 0,0562 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0941 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,5142 zł
Peru 1 PEN 1,1178 zł