Gwatemala

Geografia

POŁOŻENIE I GRANICE

Gwatemala położona jest między 13° a 17° szerokości południowej i 88° a 92° długości zachodniej. Ten niewielki kraj ma dostęp do dwóch oceanów i leży w południowej części Ameryki Północnej. Odległość pomiędzy wysuniętymi najbardziej na północ i południe punktami wynosi 450 km, a ze wschodu na zachód 430 km. Graniczy od północy i zachodu z Meksykiem, od wschodu z Belize a od południa z Hondurasem i Salwadorem.

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Ten niewielki kraj charakteryzuje się bardzo urozmaiconym ukształtowaniem powierzchni. Linia brzegowa nad Pacyfikiem jest wyrównana, kompletnie pozbawiona zatok czy półwyspów. Wspaniałe, rozległe plaże kuszą czystym, białym piaskiem. Zupełnie inaczej kształtuje się wybrzeże Zatoki Karaibskiej, gdzie ocean w wielu miejscach wdziera się w ląd, tworząc malownicze laguny, a wulkaniczny pył nadaje plażom charakterystyczny czarny kolor. Gwatemala leży na terenie sejsmicznym, wśród wielu wulkanów. Kilka z nich nadal jest aktywnych. Przez cały kraj przebiega część jednego z największych na świecie masywów górskich, Kordylierów. W paśmie Los Altos znajduje się najwyższy szczyt kraju, wulkan Tajumulco - 4220 m npm. Tereny nad Morzem Karaibskim i północna część kraju to tereny nizinne.

POWIERZCHNIA , LUDNOŚĆ, STOLICA

Gwatemala zajmuje obszar 108 890 km kw, na którym mieszka niecałe 14 mln ludzi. Stolicą kraju jest miasto Gwatemala. Metropolia została bardzo zniszczona przez trzęsienia ziemi na początku XX wieku i obecnie dużą część miasta stanowi nowa zabudowa. W stolicy mieszka ok. 1 mln obywateli.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Występują tu cztery główne regiony geograficzne : Wybrzeże Oceanu Spokojnego, Wybrzeże Morza Karaibskiego, część środkowa to obszar równinno-wyżynny, przechodzący w łańcuchy górskie i część północna, którą zajmuje Nizina Peten, region słabo zaludniony, pokryty dżunglą. Najludniejszy rejon to wybrzeże Pacyfiku i wyżyny w centralnej części. Administracyjne kraj podzielony jest na 22 departamenty. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem, przeważa uprawa kawy, bananów i trzciny cukrowej. Rośnie tu także sapodilla. Sok otrzymywany z kory i owoców tego rzadkiego drzewa jest podstawowym składnikiem do wyrobu gumy do żucia. W Gwatemali należy poszukiwać początków kultury Majów. Na terenie kraju znajdują się liczne zabytki z czasów prekolumbijskich. Współcześni mieszkańcy pilnie strzegą niektórych swoich ceremoniałów i obrzędów, co niestety utrudnia poznanie kultury tej wspaniałej cywilizacji.

RZEKI I JEZIORA 

Ze względu na klimat, charakteryzujący się dużą ilością opadów, w Gwatemali występuje bardzo bogata sieć rzek. Największa – Usumacinta, która uchodzi do Zatoki Honduraskiej, ma ponad 1200 km. W swoim środkowym biegu stanowi naturalną granicę z Meksykiem. Ponad 400 km mają rzeki Motagua, Lempa, Chixoy o Negro. W kraju znajduje się kilkadziesiąt jezoir . Największym z nich jest Izabal, jezioro pochodzenia tektonicznego o powierzchni 590 km kw.

Pogoda

Gwatemala

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,8393 zł
Euro 1 EUR 4,5793 zł
Chile 100 CLP 0,5244 zł
Meksyk 1 MXN 0,1809 zł
Brazylia 1 BRL 0,6771 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0566 zł
Argentyna 1 ARS 0,0417 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0871 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4880 zł
Peru 1 PEN 1,0253 zł