Gwatemala

Historia

Wczesna historia

W czasach prekolumbijskich tereny dzisiejszej Gwatemali zamieszkiwali Indianie, których korzenie sięgały jednej z najpotężniejszych cywilizacji starożytności – kultury Majów. Początki kolonizacji tego regionu przez Hiszpanów sięgają wczesnych lat dwudziestych XVI wieku. Pomimo ogromnej przewagi najeźdźców tubylcy podporządkowali się nowym panom dopiero po dwudziestoletniej walce. W XVIII wieku kolonię próbowali przejąć, bez powodzenia, Anglicy. Sztuka ta udała im się dopiero w następnym stuleciu, kiedy to oderwali od niepodległej już Gwatemali część wybrzeża, tworząc Honduras Brytyjski czyli dzisiejsze Belize. Gwatemala proklamowała niepodległość w 1821 roku, ale wkrótce potem znalazła się pod okupacją Meksyku. Ponownie suwerennym krajem stała się w 1839 roku, kiedy proklamowano Republikę Gatemali. Od samego początku powstał wyraźny spór pomiędzy liberałami i konserwatystami, dotyczący sposobu sprawowania władzy i charakteru młodego państwa.

Kontakty ze Stanami Zjednoczonymi

Koniec XIX wieku odnotowuje się wyraźnym wzrostem wpływów USA na gospodarkę kraju. Powstają liczne inwestycje, finansowane przez kapitał amerykański. Przekłada się to oczywiście na poziom życia mieszkańców. Tworzy się bogata klasa średnia ale zarazem także zwiększa się ilość ludzi żyjących na granicy ubóstwa. Wszelkie publiczne protesty są krwawo tłumione przez rządzących. W latach 30 i 40 XX wieku zaobserwować można tragiczne skutki dyktatorskich rządów generała Castanedy. Do głosu doszła armia, Indianie byli dyskryminowania, a gospodarka pogrążyła się w kryzysie.

Przełom polityczny

W 1944 nastapił kolejny przewrót wojskowy, po którym ogłoszono tzw. "rewolucję gwatemalską". W roku 1945 ogłoszono nową konstytucję, zreformowano oświatę, prawo pracy i świadczenia socjalne. W latach 50-tych XX stulecia polityka skręciła jeszcze bardziej w lewo. Przeprowadzono reformę rolną i znacjonalizowano jeden z największych koncernów amerykańskich w kraju -United Fruit Co. Partia komunistyczna została zalegalizowana i Gwatemala nawiązała stosunki z blokiem krajów socjalistycznych, pozostających pod wpływem Związku Radzieckiego. W odpowiedzi konserwatyści przy pomocy USA przeprowadzili w 1954 roku nowy przewrót wojskowy. Armia rządziła aż do połowy lat 80-tych XX wieku. Przez cały czas w kraju trwała wojna domowa, gdyż pomimo ostrych represji, aktywnie działała partyzanka komunistyczna.

Okres stabilizacji politycznej

W 1986 roku za rządów prezydenta Victoresa przyjęto nową konstytucję i władze zapowiedziały powrót do rządów cywilnych. Pomimo złagodzenie represji w stosunku do opozycjonistów, armia sprawowała władzę aż do roku 1999. Wtedy wybory wygrał Gwatemalski Front Republikański i władzę objął prezydent Alfonso Portillo, który rozpoczął swe rządy od osądzenia wysokich oficerów, odpowiedzialnych za zbrodnie polityczne w poprzednich latach. Trzy lata później musiał odejść w niesławie, oskarżony o korupcję. Jego następca kontynuował proces cywilizacji rządów i liberyzacji gospodarki.

Czasy współczesne

Od roku 2012 prezydentem kraju jest Otto Perez Molina. W swoim orędziu szczególny nacisk położył na zwalczanie mafii narkotykowej. Wezwał do wspólnego działania przywódców pozostałych państw regionu. W walkę z kartelami i mafią zaangażował także poważne siły wojskowe armii gwatemalskiej. Znany jest z wielkiej religijności. Z jego inicjatywy wzrosły wpływy kościoła katolickiego w państwie.

Pogoda

Gwatemala

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,8393 zł
Euro 1 EUR 4,5793 zł
Chile 100 CLP 0,5244 zł
Meksyk 1 MXN 0,1809 zł
Brazylia 1 BRL 0,6771 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0566 zł
Argentyna 1 ARS 0,0417 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0871 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4880 zł
Peru 1 PEN 1,0253 zł