Gwatemala

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE:

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Całkowity przelot trwa około 17-22 godzin, jest to uzależnione od linii lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysyłanym do Uczestników wycieczek.

RÓŻNICA CZASU:

Czas w Polsce wyprzedza czas w Gwatemali o 7 godzin w okresie zimowym i 6 godzin w czasie letnim. 

WALUTA I JEJ WYMIANA:

Walutą obowiązującą w Gwatemali jest Quetzal (GTQ), który dzieli się na 100 centavos. Wymiany walut można dokonać w bankach i hotelach oraz na lotnisku.

1 USD = ok. 7,75 GTQ

Przykładowe ceny:

woda mineralna 1,5 l – 5 Q; piwo – 20 Q; litr mleka – 4Q;

KARTY PŁATNICZE:

W hotelach oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. Visa czy MasterCard. Bankomaty są dostępne w dużych miastach. Natomiast wybierając się na wycieczkę poza teren dużych miast należy mieć ze sobą odpowiednią ilość gotówki.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:

  1. Ubrania – powinny być dostosowane do terminu i trasy wycieczki (klimat).

  1. Wygodne obuwie.

  2. Okrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne dla ochrony przed słońcem.

  1. Strój przeciwdeszczowy.

  2. Podstawowe leki najczęściej używane w domu.

BEZPIECZEŃSTWO:

Gwatemala jest krajem bezpiecznym dla obcokrajowców. Powinno się jednak zachować podstawowe środki ostrożności i korzystać ze zdrowego rozsądku. Lepiej nie zostawiać przedmiotów wartościowych w pokoju hotelowym podczas nieobecności. Dobrze jest skorzystać z hotelowego sejfu, jeśli jest taka możliwość.

TELEFONY KOMÓRKOWE:

W Gwatemali coraz prężniej rozwija się sieć telefonii komórkowej i stacjonarnej. Bez większych problemów powinniśmy się dodzwonić do Polski. Można również skorzystać z telefonów w hotelu. Kawiarenki internetowe są dostępne w większych miastach Gwatemali.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie prądu elektrycznego w Gwatemali wynosi 120V/60Hz. Wtyczki amerykańskie (dwa, płaskie pionowe bolce). Konieczność posiadania transformatora.

HOTELE:

W większości tras hotele o standardzie ***/****, pokoje standardowo z łazienkami i klimatyzacją.

POSIŁKI:

Śniadanie w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu. Lunch i kolacja serwowane są w restauracjach poza hotelem lub w hotelu – kuchnia lokalna.

BAGAŻ:

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczających 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące przewozu bagażu, m.in. zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu podręcznym przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.

UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknięciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów międzynarodowych, jak i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT:

Przejazdy na terenie Gwatemali odbywają się autokarami lub mikrobusami, w zależności od grupy. Popularnym środkiem lokomocji są tzw. chicken busy – komunikacja autobusowa przeznaczona dla lokalnej społeczności.

ZDROWIE I SZCZEPIENIA:

Udając się do Gwatemali nie musimy poddawać się żadnym obowiązkowym szczepieniom. Jedynie w szczególnych przypadkach zalecane są szczepienia na błonicę/tężec oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i B (WZW A oraz WZW B).

Pogoda

Gwatemala

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,8393 zł
Euro 1 EUR 4,5793 zł
Chile 100 CLP 0,5244 zł
Meksyk 1 MXN 0,1809 zł
Brazylia 1 BRL 0,6771 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0566 zł
Argentyna 1 ARS 0,0417 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0871 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4880 zł
Peru 1 PEN 1,0253 zł