Kuba

Geografia

POŁOŻENIE I GRANICE

Kuba leży pomiędzy 19° a 23° szerokości północnej i 74° a 84°długości zachodniej. Jest krajem wyspiarskim, należy do niej ponad 1600 niewielkich wysepek przybrzeżnych archipelagu Wielkich Antyli. Rozciąga się na 1100 km z północy na południe i na nieco ponad 100 km ze wschodu na zachód. Sąsiaduje poprzez wody terytorialne ze Stanami Zjednoczonymi oraz wyspami Haiti i Bahama. Ze względu na swój charakterystyczny, wydłużony kształt wyspa często porównywana jest do krokodyla.

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Kuba, w odróżnieniu od innych dużych wysp archipelagu antylskiego, ukształtowana jest nizinnie. W górach Sierra Maestra na wschodzie wyspy znajduje się najwyższy szczyt Kuby, Pico Turquino ( 1974 m npm ). Pozostałe łańcuchy górskie, wznoszą się na wysokość 700 – 1000 m npm. Charakterystyczne dla krajobrazu wyspy sa tzw. mogoty - wapienne szczyty o bardzo stromych zboczach, w paśmie Sierra de los Organos. Jednak zdecydowaną większość powierzchni ( ok. 70% ) zajmują tereny równinno – nizinne. Lasy zajmują zaledwie 1% powierzchni kraju. Jest to efekt , rabunkowej polityki, prowadzonej przez długie lata przez hiszpańskich kolonizatorów. W miejscu wycinanych lasów powstawały kolejne plantacje trzciny cukrowej. Wśród roślinności dominuje sawanna i gatunki sucholubne, takie jak kaktusy. Na wybrzeżu, przede wszystkim w rejonach północnych występuja lasy tropilalne i zarośla namorzynowe. Wyspa ma zróżnicowaną linię brzegową. Do największych zatok należą Ana Maria, Batabano oraz słynna z konfliktu radziecko-amerykańskiego w początku lat 60-tych XX wieku, Zatoka Świń.

POWIERZCHNIA, LICZBA LUDNOŚCI, STOLICA

Kuba zajmuje obszar równy 110 860 km kw. W rankingu największych wysp świata zajmuje 11 miejsce. Liczba ludność przekroczyła 11 mln mieszkańców. Przyrost naturalny jest tu najniższy w Ameryce Łacińskiej, od wielu lat postępuje proces starzenia społeczeństwa. Hawana jest stolicą kraju i jednocześnie jest to największy port i miasto na  Karaibach. Mieszka tu ok. 2 mln 200 tys. ludzi. Przez 20 lat miasto było domem  jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, Ernesta Hemingwaya.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Kuba dzieli się na prowincje, których jest 15 i jeden specjalny, wyodrębni ony okręg administracyjny, utworzony na Isla de la Juventud ( Wyspie Młodości ), która jest drugą co do wielkości wyspą, należącą do Kuby. Najbardziej zagospodarowany i rozwinięty jest region zachodni, gdzie regiony rolnicze łaczą się z terenami przemysłowymi. Region centralny to dziewicze lasy i obszary uprawowe. Środkowy- Wschód to rejon plantacji trzciny cukrowej. Nasłonecznione, łagodne zbocza górskie na południu i południowym-wschodzie to głównie plantacje kawy i pastwiska dla bydła.

RZEKI I JEZIORA

Królową kubańskich rzek jest Rio Cauto ( 340 km ), która uchodzi do Morza Karaibskiego. Kuba ma dobrze rozwiniętą sieć rzeczną, choć w porze suchej poziom wody w rzekach nie jest zbyt wysoki. Dlatego żegluga jest mozliwa tylko w ich dolnym biegu. Na wyspie można znaleźć niewielką liczbę jezior, są to przede wszystkich słone jeziora przybrzeżne.

Pogoda

Kuba

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7507 zł
Euro 1 EUR 4,5468 zł
Chile 100 CLP 0,5116 zł
Meksyk 1 MXN 0,1872 zł
Brazylia 1 BRL 0,7003 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0539 zł
Argentyna 1 ARS 0,0431 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0889 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4811 zł
Peru 1 PEN 1,0270 zł