Kuba

Klimat

Kuba jest krajem wyspiarskim położonym na Morzu Karaibskim. Jak kraje sąsiedzkie, Kuba ma klimat tropikalny z podziałem na porę suchą i deszczową. Jednakże przez cały rok jest ogólnie gorąco z regularnymi opadami deszczu, wysoką wilgotnością i dużą ilością słońca zarazem. Kuba stanowi część Wysp Karaibskich, łańcucha wysp który biegnie od północnego wybrzeża Wenezueli, przez południowy wierzchołek Florydy, aż po meksykański Półwysep Jukatan. W związku ze swoim położeniem pomiędzy Północnym Atlantykiem i Zatoką Meksykańską, na północny zachód od Cieśniny Wiatrów, codzienne warunki pogodowe na Kubie są w dużym stopniu pod wpływem lokalnych pasatów. Kuba leży również na ścieżce atlantyckich huraganów. Na Republikę Kuby składają się główna wyspa Kuba i cztery mniejsze grupy wysp: Los Colorados, Sabana-Camagüey, Jardines de la Reina i Los Canarreos.

Pora Sucha: listopad-kwiecień

Pora sucha to najpopularniejszy czas na wizytę na Kubie. Pada znacznie mniej, dzięki czemu temperatura i wilgotność spadają, a warunki są dużo bardziej komfortowe. Średnia temperatura wysoka wynosi od trzydziestu-kilku do dwudziestu-kilku stopni. Wieczorami jest chłodniej, a średnie temperatury niskie oscylują wokół 17-18 stopni. Pada rzadko, około siedem dni każdego miesiąca, jednak z uwagi na tropikalną lokalizację deszcze nie należą do słabych. Występują tu raczej gwałtowne ulewy. Pora sucha jest nieznacznie mniej słoneczna, jako że chmury raczej ciągną się leniwie, a nie oddają deszczu i nie rozchodzą się. Mimo to można spodziewać się dobrych siedmiu godzin światła słonecznego dziennie. Jest raczej pogodnie niż ponuro.

Pora Mokra: maj-październik

Siedemdziesiąt-pięć procent opadu deszczu na Kubie przypada na okres od maja do października. Średnio deszcz pada prawie połowę dni w każdym miesiącu. Opady są szybkie i intensywne. Mocne wiatry przynoszą gwałtowne burze. Występuje ryzyko powodzi błyskawicznych. Pora deszczowa zbiega się w czasie z sezonem huraganów. Mają one niszczycielską moc i potencjalnie zagrażają życiu. Nie powinny być bagatelizowane lub uznawane za mało prawdopodobne. Szczyt ich intensywności przypada jednak na sierpień i wrzesień, a w miesiącach sąsiadujących ich ryzyko jest mniejsze. Ilość słońca jest większa; pomiędzy burzami panuje przepiękna przejrzysta pogoda. Średnia temperatura wysoka utrzymuje się na poziomie nieco powyżej trzydziestu stopni, a w nocy średnia temperatura niska sięga dwudziestu-kilku stopni. W połączeniu z wysoką wilgotnością powodowaną przez intensywne deszcze, warunki mogą być raczej niekomfortowe.

Osoby lubiące plażowanie z pewnością ucieszy fakt, że średnia temperatura wody przekracza 25°C.
Z uwagi na położenie geograficzne, pomiędzy 1 czerwca a 30 listopada kraj dotyka pora cyklonów. Mogą one dotrzeć na wyspę w formie huraganu z wiatrami sięgającymi 200 km/h i silnymi burzami. Ciężkie huragany nigdy nie zdarzają się rokrocznie, jednak w przeciągu kilku ostatnich lat było kilka burz, w wyniku których wystąpiły podtopienia oraz zniszczenia domów i upraw. Okres cyklonów w przybliżeniu zbiega się z porą deszczową (od maja do października) i występuje tuż przed suchą (listopad-kwiecień). Doświadczenie cyklonu jest poruszające, jednak nie stanowi niebezpieczeństwa. Wszystkie hotele mają nowoczesną konstrukcję i są odnawiane i chronione w ten sposób aby być gotowe na przyjęcie uderzenia cyklonu. Północno-wschodnie pasaty osłabiają gorąco, jednak w lecie temperatura w cieniu morze sięgnąć 33°C (Hawana) i więcej w innych miejscach.

Różnice Regionalne

Wyspa Kuba ciągnie się na 1100 km i posiada ponad 200 zatok i 289 plaży. Obszar Kuby jest w większości płaski i falisty, jednakże na południowym-wschodzie wyspy znajdują się nierówne wzgórza i pasma gór. Góry mają wysokość 900-2000 m. Na północy teren jest najbardziej płaski. Tam położona jest tętniąca życiem stolica Hawana. Zwykle opady deszczu są większe w pobliżu gór, a mniejsze w rejonach płaskich, nisko położonych, jako że obszary ze wzniesieniami tworzą barierę dla niosących wilgoć wiatrów. Jednakże na Kubie płaska, nisko położona część północna otrzymuje większą część opadów niż południe, z uwagi na wschodni i północno-wschodni kierunek dominujących wiatrów. Na całej północy występuje zwyczajowa wariacja, a w częściach górzystych w niektórych latach opad roczny przekracza 2500mm. Temperatura zawsze spada wraz z wysokością, więc wspinaczka w góry jest metodą na ucieczkę od upału na Kubie. Najwyższe szczyty gór, należące do łańcucha Sierra Maestra, otrzymują nawet pewną ilość opadu śniegu.

Południowy-wschód jest najsuchszą częścią wyspy. Tam również znajduje się baza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Guantánamo, część Kuby będąca terytorium Stanów Zjednoczonych. Zachodnia Kuba na wiosnę i w zimie jest oblewana przez masy zimnego powietrza wiejące znad Stanów Zjednoczonych. Te zimne wiatry mogą często sprawić że słupek rtęci wskaże poniżej 10°C przez dzień lub dwa. Jest to niecodziennie niska temperatura dla rejonu Karaibów. Południowe części wyspy są bardziej narażone na występowanie tropikalnych burz i uderzeń huraganów.

Pogoda

Kuba

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7507 zł
Euro 1 EUR 4,5468 zł
Chile 100 CLP 0,5116 zł
Meksyk 1 MXN 0,1872 zł
Brazylia 1 BRL 0,7003 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0539 zł
Argentyna 1 ARS 0,0431 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0889 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4811 zł
Peru 1 PEN 1,0270 zł