Kuba

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Przelot z portu przesiadkowego do Hawany lub Varadero trwa ok. 9 godzin, jest to uzależnione od linii lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysyłanym do Uczestników wycieczek.

RÓŻNICE CZASOWE

Po przyjeździe na Kubę należy cofnąć wskazówki zegarków o 6 godzin w stosunku do czasu polskiego. Czas letni obowiązuje od końca marca do końca października.

WALUTA I JEJ WYMIANA

Peso Kubańskie Wymienialne 10 CUC= ok 7,52 EUR 1 CUC (peso) = 100 centavos.
Na Kubie funkcjonują 2 waluty - Kubańskie Peso Wymienialne CUC „peso convertible”, potocznie określane jako „chavito” i Peso Kubańskie CUP zwane „moneda nacional” lub „peso cubano” przeznaczone dla rodowitych Kubańczyków. Dolary amerykańskie zostały oficjalnie wycofane z obiegu i zastąpione peso wymienialnym. Peso wymienialne (CUC), jest walutą, którą otrzymamy po wymianie EURO. Jest to tak zwana waluta turystyczna, za którą mogą robić zakupy także Kubańczycy. Peso kubańskie CUP jest walutą, w której Kubańczykom wypłacane są pensje, za którą kupują żywność na kartki. Turyści również mogą płacić tymi pieniędzmi podczas zakupów, ale dla przybywających na Kubę lepszą walutą jest peso wymienialne.
Obecny kurs wymiany to 24 peso kubańskich za 1 peso wymienialne, kurs wymiany wynosi 1,27 peso wymienialnego za 1 euro. Pieniądze można wymieniać na przykład w bankach, hotelach, kantorach albo większych ośrodkach turystycznych. Hotele pobierają jednak za wymianę o wiele wyższą prowizję. Podczas poszukiwania kantoru z całą pewnością przyda się następujące zdanie: „Hay una cadeca cerca de aquí?“ [aj una kadeka serka de akí?].

Przykładowe ceny: Mała butelka wody 1-1,5 CUC, litr benzyny 1 CUC, małe piwo 2 CUC, internet za godzinę 6 CUC. Na Kubie nie można płacić w USD, najlepiej jest więc zabrać ze sobą euro – wymiana tej waluty zwolniona jest z podatku. Natomiast wymieniając USD trzeba zapłacić 10 procentowy podatek. Nie akceptowane są karty kredytowe oraz czeki podróżne wydane przez banki amerykańskie lub banki z kapitałem amerykańskim.

Warto więc dokładnie sprawdzić przed wylotem, czy będzie się można posługiwać kartami kredytowymi przyznanymi w Polsce. Sieć bankomatów na Kubie właściwie nie istnieje. Pieniądze z karty kredytowej można pobrać w jednym z trzech banków Banco Nacional de Cuba (Banco Credito y Comercio), Banco Financiero Internacional, Caja de Ahorros. Ich placówki znajdują się w każdym większym mieście. Ceny na Kubie są stosunkowo wysokie. Średnio nawet trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Turyści mogą płacić w CUP jedynie w sklepach kubańskich i na bazarach. W praktyce dokonywanie zakupów w innych sklepach niż dewizowe jest niemożliwe. Sklepy nie dość, że trudne do znalezienia dla turysty to dodatkowo właściwie nic w nich nie ma – większość produktów na Kubie dostępna jest wyłącznie na kartki. Trzeba pamiętać, że Kubańczycy zarabiają około 25 – 30 euro miesięcznie.

Korzystne dla turystów jest więc kupowanie od lokalnych sprzedawców, w których płaci się w CUP. Poza ceną, kolejną zaletą jest poznanie prawdziwej kubańskiej kuchni. Kupując towary lub usługi bezpośrednio od Kubańczyków warto się targować. Ceny bowiem są zawsze zawyżane i można je zbić o ponad 25 proc. Warto też pamiętać, że często ceny podawane są w USD. Oznacza to, że za towar trzeba zapłacić w CUC – podana cena właśnie dotyczy peso wymienialnego. Płacą w CUC powinno się mieć odliczone pieniądze, Kubańczycy często twierdzą, że nie mają jak wydać reszty, bywa także, że ceny zawyżają do pełnych kwot. Sklepy dewizowe znajdują się na terenie wszystkich kurortów. Najczęściej są to sieci sklepów Plaza America.

KARTY PŁATNICZE

Banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo-usługowe nie honorują kart kredytowych VISA, CABAL, Master Card, VISA Electron, ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Zaleca się zatem przed wyjazdem z Polski konsultację we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą działały na Kubie. W hotelach oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze np. Visa, Mater Card. Należy jednak pamiętać iż podczas wypłacania z bankomatów nastąpi przewalutowanie z dolara amerykańskiego i zostanie pobrany 10% podatek. Najkorzystniejsze są transakcje wykonywane w EURO.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ

Ubrania – powinny być dostosowane do terminu i trasy wycieczki (klimat).
Wygodne obuwie.
Ręczniczek (gdy program wycieczki obejmuje przejazd nocnym pociągiem).
Okrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne dla ochrony przed słońcem.
Strój przeciwdeszczowy.
Podstawowe leki najczęściej używane w domu.

Przyjeżdżając na Kubę warto zabrać ze sobą najprostsze długopisy, batoniki i inne słodycze. Kubańczycy są takich rzeczy praktycznie pozbawieni i bardzo się ucieszą z drobnych upominków. Szczególnie w rejonach wiejskich, gdzie turystów przyjeżdża niewielu.

BEZPIECZEŃSTWO

Kuba jest na ogół bezpiecznym krajem ale jak wszędzie zdarzają się przykre wyjątki, należy jednak podkreślić, że rząd tego państwa podejmuje wszelkie środki aby zapewnić turystom należyte bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać o zachowywaniu podstawowych środków ostrożności i korzystać przede wszystkim ze zdrowego rozsądku, nie zapuszczać się w miasto po zmroku, uważać na zaczepki oraz nachalność ze strony miejscowych.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Na Kubie prężnie rozwija się sieć telefonii komórkowej i stacjonarnej. Bez problemu dodzwonimy się do Polski z własnego telefonu. Odradzane jest korzystanie z telefonu hotelowego gdyż ceny za minutę połączenia są drogie ok.6 peso (15 PLN) za minutę połączenia. Dostęp do internetu w kafejkach hotelowych.

ELEKTRYCZNOŚĆ

110/220V, 60Hz. Wtyczki typów: amerykańskie (2 podłużne pionowe równolegle położone otwory na górze i okrągły pośrodku na dole), europejskie (2 okrągłe otwory pośrodku), japońskie (2 podłużne pionowe równolegle położone otwory pośrodku). Adaptery można otrzymać w hotelu lub kupić w sklepie elektrycznym.

HOTELE

W większości tras hotele o standardzie ***/****, pokoje standardowo z łazienkami, dostępną kawiarnią, restauracją, klimatyzacją, room service 24h, sejf, lodówka.

POSIŁKI

Śniadania w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu – łączenie kuchni europejskiej (głównie śródziemnomorskiej) na czele z owocami morza i rybami. Na każdym kroku w knajpkach i małych restauracjach podawane są dania z kurczaka serwowane z ryżem. Najpopularniejsze danie to ropa vieja – wołowe duszone mięso porwane na kawałki. Warto też spróbować Guarapo soku z trzciny cukrowej.

BAGAŻ

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące bagażu, m.in. Zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.
UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknieciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów miedzynarodowych, jaki i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT

Na Kubie najlepiej poruszać się autobusami pracowniczymi jeżeli mamy się dostać do konkretnego miejsca za niewielkie pieniądze, gdyż autobusowa komunikacja międzymiastowa nie istnieje. Sieć kolejowa jest słabo rozwinięta. Poruszanie się taksówkami jest drogi i dostępne tylko w większych miastach. Wszędzie natomiast dostępne są trzykołowe riksze tzw. coco taxi.

 

Pogoda

Kuba

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7507 zł
Euro 1 EUR 4,5468 zł
Chile 100 CLP 0,5116 zł
Meksyk 1 MXN 0,1872 zł
Brazylia 1 BRL 0,7003 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0539 zł
Argentyna 1 ARS 0,0431 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0889 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4811 zł
Peru 1 PEN 1,0270 zł