Meksyk

Geografia

POŁOŻENIE I GRANICE

Meksyk leży między 19° a 25° szerokości północnej i 99° a 08° długości zachodniej,  w południowej części Ameryki Północnej i rozciąga się na Amerykę Środkową. Z północy na południe  ma 2070 km, w ze wschodu na zachód w najszerszym miejscu odległośc wynosi 3080 km. Od północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, a od południa z  Belize i  Gwatemalą. Wschodnią granicę tworzą wody Zatoki meksykańskiej, a zachodnią Pacyfiku. Ten najbardziej na północ wysunięty kraj Ameryki Łacińskiej jest najludniejszym hiszpańskojęzycznym państwem świata. 

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Meksyk jest krajem wyżynno-górskim. Ponad 3/4 kraju leży powyżej 1000m npm. W części południowej i południowo-wschodniej znajdują się góry Sierra Madre i Sierra Madre de Chiapas oraz Wyżyna Chiapas. Północ i część środkowa zajmuje ogromna Wyżyna Meksykańska, tereny nizinne występują tylko na wschodnim wybrzeżu i Półwyspie Jukatan. Najwyższym  szczytem jest uśpiony wulkan Pico de Orizaba ( 5636 m npm ). Północną i środkową część kraju zajmuje Wyżyna Meksykańska. Na południu znajdują się góry Sierra Madre, a na południowym-wschodzie - Sierra Madre de Chiapas oraz Wyżyna Chiapas. Meksyk leży na obszarze sejsmicznym. Na wstrząsy narażona jest przede wszystkim środkowa i południowa część kraju. Tam też występuje najwięcej czynnych wulkanów. Pomimo tak długiej granicy morskiej Meksyk ma tylko dwa duże półwyspy : Jukatan i Kalifornijski. Linia brzegowa jest mało urozmaicona. Do kraju należą nieduże wyspy na Oceanie Spokojnym, w Zatoce Meksykańskiej i na Morzu Karaibskim. Do najbardziej znanych należą : Cozumel i Isla Holbox na wschodzie oraz Cedros na Oceanie Spokojnym.

POWIERZCHNIA, LICZBA LUDNOŚCI, STOLICA

 Meksyk jest 14 państwem świata pod względem powierzchni, zajmuje 1 972 550  km kw. Również pod względem ilości mieszkańców znajduje się w czołówce światowej. Według danych z 2012 roku liczba obywateli wyniosła ponad 120 mln i biorąc pod uwagę rosnący przyrost naturalny, w następnych latach Meksykanów będzie regularnie przybywać. Ciudad de Mexico czyli Maxico City zamieszkuje ponad 8 mln mieszkańców. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę liczbę ludności całej aglomeracji, tzw. magapolis, to otrzymamy gigantyczną populację 25 mln, co plasuje Mexico City na trzecim miejscu na świecie, po Tokio i Seulu.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Meksyk jest bardzo zróżnicowanym krajem pod względem etnicznym i kulturowym. Dzieli się na 31 stanów i 1 dystrykt federalny. W kraju wyróżnia się część północną, zamieszkałą przez ludność indiańską i środkowo-południową, gdzie większość stanowią Metysi, potomkowie dawnych kolonizatorów z Hiszpanii. Północ jest słabo zaludniona, na wschodzie dzięki niedawno odkrytej ropie naftowej sytuacja ekonomiczna mieszkańców uległa wyrażnej poprawie. Połnocny-Zachód i Kalifornia Dolna to tradycyjnie obszary rolnicze i hodowlane. Południe Meksyku już w czasach prekolumbijskich, dzięki wspaniałym, starożytnym cywilizacjom, rozwijało się w szybszym tempie niż reszta kraju. Region zachodni ze swoim głównym ośrodkiem, miastem Guadalajara, ze względu na bardzo żyzne gleby, nazywany jest spichlerzem Meksyku. Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej Półwysep Jukatan mają wybitnie nizinny charakter. Obserwujemy tu zjawisko cofania sie morza, w ostatnich 100 latach regresja wyniosła  200 m. 

RZEKI I JEZIORA

Największą rzeką Meksyku jest Rio Grande, która swe źródło ma w górach San Juan, a ujście w Zatoce Meksykańskiej. Stanowi naturalną granicę między Meksykiem a USA. Bardzo ważną rolę dla żeglugi śródlądowej odgrywa rzeka Panuco, która płynie w środkowej części kraju. Trzecią najdłuższą rzeką, która swoje ujście znajuduje w Zatoce Meksykańskiej jest 900 km Papaloapan. Do Oceanu Spokojnego toczy swe wody przez ok. 1000 km rzeka Lerma, zwana także Rio Grande de Santiago, wspomnieć należy także rzekę Balsas, na której zbudowane liczne zapory, które są ważnym źródłem energii elektrycznej w tym rejonie. W Meksyku nie ma licznych jezior. Jezioro Chapala, położone na wysokości 1500 m npm, w zachodniej części kraju, jest największym słodkowodnym jeziorem Meksyku. Wody Chapala wypełniają głeboki na 33 m rów tektoniczny i rozciągają się na powierzchni ponad 1100 km kw. Na wybrzeżu występują liczne, nieduże jeziora nadmorskie.

Pogoda

Meksyk

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7507 zł
Euro 1 EUR 4,5468 zł
Chile 100 CLP 0,5116 zł
Meksyk 1 MXN 0,1872 zł
Brazylia 1 BRL 0,7003 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0539 zł
Argentyna 1 ARS 0,0431 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0889 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4811 zł
Peru 1 PEN 1,0270 zł