Meksyk

Klimat

Planując podróż do Meksyku należy wziąć pod uwagę pogodę i pory roku, tak aby podjąć dobre decyzje co do miejsc, które planuje się odwiedzić i rzeczy, które chce się spakować. Wiele osób automatycznie zakłada, że pogoda w całym Meksyku jest zawsze gorąca – co nie jest prawdą! Meksyk jest dużym krajem, dlatego pogoda może znacznie różnić się pomiędzy różnymi obszarami.

Na pogodę w kraju wpływ ma nie tylko szerokość geograficzna, ale również wysokość nad poziom morza. W Meksyku znajdują się tropikalne lasy, suche pustynie, żyzne niziny i pokryte śniegiem góry. Pogoda w Meksyku jest bardzo zróżnicowana, tak jak jego teren. Na wybrzeżu klimat jest generalnie łagodny w ciągu całego roku, choć niektóre miesiące są deszczowe, a inne suche. W mieście Meksyk mogą występować dość chłodne noce i dni.

Wybrzeże

W miesiącach zimowych (listopad-kwiecień) temperatura w Jukatanie jest przyjemnie ciepła, a wilgotność jest niska. Miesiące letnie (maj-sierpień) są gorące i wilgotne. Opady mogą być gwałtowne, ale są zwykle krótkie. Podsumowując, jest to dobra pora roku na jedną z wycieczek do Meksyku.

We wrześniu i październiku, klimat w Meksyku jest najbardziej niepewny z uwagi na huragany formujące się nad wybrzeżem karaibskim w Zatoce Meksykańskiej. W głębi lądu huragany tracą moc, jednak nawet 160 kilometrów od brzegu wciąż przynoszą silne wiatry i duże opady deszczu, co może poważnie utrudnić wyprawę, jeśli przebywa się na wybrzeżu w Jukatanie albo Belize.

Wnętrze Kraju i Gwatemala

Klimat śródlądowego Meksyku i Gwatemali jest zależny nie tylko od pory roku ale także wysokości. Jest podobny do klimatu wybrzeża; suchszy w zimie, wilgotny latem. Im niższa wysokość, tym robi się goręcej. Proszę spojrzeć na nasze wycieczki szlakami Majów, aby zdecydować gdzie życzą sobie Państwo pojechać. Do 700 m wysokości (na przykład Chichen Itza i Palenque) jest zawsze gorąco, około 28 stopni w zimie (w okolicach świąt Bożego Narodzenia) i 35 stopni w lecie. 700m-1800m (na przykład Oaxaca) jest o wiele łagodniej, podobnie do miesięcy wiosennych w Wielkiej Brytanii. Powyżej 1800m (na przykład San Cristobal de las Casas, Puebla i Mexico City) może zrobić się dość chłodno. Wieczorami potrzebny jest tu ciepły sweter.

Pory roku w Meksyku

W Meksyku występują dwie główne pory roku. Chociaż istnieje pewna różnica temperatur w trakcie roku, najbardziej widoczna różnica występuje pomiędzy porą deszczową i suchą. Pora deszczowa w większości kraju przypada na okres od maja do września lub października. W trakcie reszty roku pada niewiele lub wcale. Nie należy jednak zniechęcać się do podróży w porze deszczowej. Można wtedy zobaczyć soczysty, zielony krajobraz, w przeciwieństwie do wysuszonego, brązowego pejzażu pory suchej. Często pada jedynie późnymi popołudniami i wieczorami.

Sezon Huraganów

Huragany i inne klęski żywiołowe mogą zrujnować wakacje. Przed udaniem się do Meksyku w trakcie sezonu huraganów (czerwiec do listopada), należy sprawdzić prognozy pogody i poczytać o środkach ostrożności w naszym artykule: Podróż do Meksyku w Sezonie Huraganów.

Pogoda

Meksyk

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7507 zł
Euro 1 EUR 4,5468 zł
Chile 100 CLP 0,5116 zł
Meksyk 1 MXN 0,1872 zł
Brazylia 1 BRL 0,7003 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0539 zł
Argentyna 1 ARS 0,0431 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0889 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4811 zł
Peru 1 PEN 1,0270 zł