Meksyk

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z Warszawy z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Przelot z portu przesiadkowego do Ciudad de Mexico trwa 12 godzin. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysłanym do uczestników na dwa tygodnie przed terminem wycieczki.

RÓŻNICE CZASOWE

Różnica czasu między Polską, a Meksykiem wynosi 7 godzin w okresie zimowym i 6 godzin w okresie letnim.

MIEJSCOWA WALUTA

Peso meksykańskie 10 MXN = 0,80 USD

100 centavos = 1 peso

Oficjalną walutą Meksyku jest peso. W obiegu są banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200 i 500 pesos oraz monety 1, 2, 5,10 i 20 pesos, a także 20 i 50 centavos ( 100 centavos = 1 peso). Często spotykany w sklepach symbol dolara $ oznacza meksykańskie peso. Jednak wiele obiektów turystycznych, zwłaszcza w rejonach nadmorskich, podaje ceny w dolarach amerykańskich- za kwotą w dolarach pojawia się „Dlls., ”a za tą w pesos „M.N (moneda nacional, czyli waluta narodowa). Warto pamiętać, że w weekendy i dni świąteczne wszystkie banki są zamknięte.

KARTY PŁATNICZE

W Meksyku można używać: kart płatniczych Visa, Master Card i American Express, ale należy pamiętać że nie jest to pożądana forma płatności. W kulturze Meksyku przyjętym jest także dawanie napiwków, warto o tym pamiętać w przypadku spotykania ludzi okazujących nam pomoc tj. pokojówek, bagażowych, kierowców itd...

CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ

Luźne bawełniane koszule w jasnych kolorach, luźne spodnie, sukienki, lekkie sandały lub wygodne buty, odzież sportową. Na głowę czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z wysokim filtrem.W przypadku podróży w góry (Miasto Meksyk, Taxco) przyda się lekki sweter i kurtka przeciwdeszczowa. Podręczna apteczka: Nie ma konieczności wykonania szczepień przed wyjazdem. Można zabrać tabletki przeciwbólowe, przeciw chorobie lokomocyjnej, środki opatrunkowe, antybiotyk, środki przeciwbiegunkowe i oczywiście lekarstwa brane na co dzień, ponieważ trudno będzie znaleźć ich odpowiednik w miejscowej aptece.

-środek przeciw komarom, krem przeciwsłoneczny z filtrem,

- ładowarki do urządzeń elektronicznych (telefonów, PC itd.)

-„przejściówki” do gniazdek z bolców okrągłych na płaskie

BEZPIECZEŃSTWO

Rząd Meksyku przykłada szczególną uwagę do zapewnienia bezpieczeństwa zagranicznym turystom, stąd duża ilość policji na ulicach. Warto jednak pamiętać o zachowywaniu podstawowych środków ostrożności i korzystać przede wszystkim ze zdrowego rozsądku, a najcenniejsze przedmioty pozostawiać w sejfach hotelowych. Nie zaleca się zabierania ze sobą drogocennej biżuterii oraz wartościowych przedmiotów. Wskazane jest również posiadanie ze sobą kserokopii (2szt) paszportu   w przypadku zagubienia bagażu.

ZDROWIE

Dolegliwością najczęściej dokuczającą obcokrajowcom w Meksyku jest biegunka, zwana poza Meksykiem „zemstą Montezumy”. W walce z ta chorobą przydają się preparaty witaminowe. Aby uchronić się przed tą dolegliwością, należy pić przegotowaną wodę, napoje butelkowane, unikać sałatek z wyjątkiem tych serwowanych w hotelach i ekskluzywnych restauracjach, zrezygnować                z posiłków ulicznych, często myć ręce.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Na terenie Meksyku działa sprawny system telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. W większości kraju nie ma żadnego problemu z zasięgiem gdyż obsługiwana jest sieć GSM. W miastach są także ogólnodostępne kawiarenki internetowe, z których można wykonać połączenia poprzez złącze internetowe. Warto zaopatrzyć się już na miejscu w telefony z kartą zakupioną w miejscowym kiosku. Internet dostępny jest w kafejkach internetowych w większych miastach 1 USD za godzinę. Internet wi-fi w większych hotelach oraz w niektórych barach i restauracjach jest dostępny za darmo.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie prądu elektrycznego wynosi 110V. Najczęściej spotykane gniazdka elektryczne są z płaskimi bolcami, nie używanymi w Polsce, przejściówki na takie wtyczki można bez żadnego problemu kupić       w polskich sklepach a tak że na lotniskach w sklepach wolnocłowych.

HOTELE

W większości tras hotele o standardzie ***/*****, pokoje standardowo z łazienkami, dostępną kawiarnią, restauracją, klimatyzacją, małą lodówką, sejfem, telewizją oraz dostępem do internetu.

POSIŁKI

Śniadania w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu – łączenie kuchni europejskiej miejscowymi zwyczajami kulinarnymi, bogatymi w różnorodność smaków i zapachów. Możliwość spróbowania tradycyjnych potraw takich jak słynne burrito, tortilla czy gordita. Obiadokolacje w restauracjach lokalnych.

BAGAŻ

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące bagażu, m.in. zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.

UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknięciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów międzynarodowych, jaki i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT

Komunikacja miejska w postaci autobusów i minibusów w Meksyku działa bardzo prężnie i cieszy się zadowoleniem mieszkańców. Warto także korzystać ze stosunkowo tanich taksówek, należy jednak zapoznać się z proponowaną ceną za przejazd przed odbyciem kursu. Metro w samej stolicy także należy do bardzo bezpiecznych, szybkich i preferowanych środków komunikacji miejskiej.

Pogoda

Meksyk

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7507 zł
Euro 1 EUR 4,5468 zł
Chile 100 CLP 0,5116 zł
Meksyk 1 MXN 0,1872 zł
Brazylia 1 BRL 0,7003 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0539 zł
Argentyna 1 ARS 0,0431 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0889 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4811 zł
Peru 1 PEN 1,0270 zł