Paragwaj

Geografia

POŁOŻENIE I GRANICE

Paragwaj leży pomiędzy 19º a 27º szerokości południowej i a 62º i 54 °długości zachodniej. Jest to niewielki, śródlądowy kraj, graniczący od północy z Boliwią, od pólnocnego-wschodu z Brazylią, a od południa i zachodu z Argentyną. Z północy na południe kraj rozciąga się na długości 890 km, równoleżnikowo odległośc w najszerszym miejscu wynosi 860 km.

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Niziny stanowią przeważającą część kraju, najwyższe góry nie przekraczają 700 m npm. Granicę między nizinną a wyżynną częścią kraju wyznacza rzeka Paragwaj. Najwyżej położone obszary leżą przy granicy z Brazylią. W górach Cordillera del Ybytyruzú znajduje się najwyższe wzniesienie w karaju , szczyt Cerro Pero 842 m npm. Ok. 40% powierzchni Paragwaju stanowią lasy. Wiecznie zielona roślinność podzwrotnikowa porasta północno-wschodnią część kraju. Dalej w części środkowej spotykamy lasy zalewowe i widne, które w porze suchej tracą liście. W części południowej występują sawanny i zbiorowiska traw tzw. chaco, a na północnym-zachodzie charakterystyczne skupiska kaktusów.

POWIERZCHNIA , LUDNOŚĆ, STOLICA

Paragwaj zajmuje 406 750 km kw i liczy niecałe 7 mln mieszkańców. Stolica kraju, Asuncion położona jest przy granicy z Argentyną. To największe miasto Paragwaju, mieszka tu ponad 500 tys. ludzi. Metropolia Paragwaju to jedno z najstarszych miast Ameryki Południowej, zwane "matką miast". Stąd wyruszały nowe grupy kolonizatorów na dalszy podbój kontynentu.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Wschód kraju zajmuje część Wyżyny Brazylijskiej, ponad połowa powierzchni to równina Chaco Boreal, ograniczona Pogórzem Andyjskim od północnego zachodu. Paragwaj jest najmniej "miejskim" krajem w Ameryce Południowej.Większość mieszkańców skupia się na wsi i zajmuje się hodowlą bydła. Lasy są bogactwem narodowym, zajmują prawie 40% powierzchni kraju. Podzwrotnikowe, wiecznie zielone lasy porastają część wschodnią, przechodząc w kierunku południowym w sawannę. Przemysł jest bardzo słabo rozwinięty, przede wszystkim ze względu na brak podstawowych bogactw naturalnych. Paragwaj administracyjnie podzielony jest na 17 departamentów i jeden dystrykt stołeczny.

RZEKI I JEZIORA

Głównymi rzekami w kraju są Paragwaj , Parana i Pilcomayo, która bierze swój początek a Andach. W swoim dolnym biegu, w czasie pory suchej, poziom wody spada nawet do 20 cm, aby w porze deszczowej podnieść się do 9 m. Rzeki Paragwaju stanowią ogromne bogactwo naturalne kraju. Dzięki ich naturalnej sile Paragwaj eksportuje najwięcej energii elektrycznej w Ameryce Południowej. Niewiele natomiast występuje tu jezior. Najbardziej znane to jeziora Ypoa i Ypacarai, nad którym znajduje się znany ośrodek turystyczny San Bernardino.

Pogoda

Paragwaj

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,9591 zł
Euro 1 EUR 4,4465 zł
Chile 100 CLP 0,4812 zł
Meksyk 1 MXN 0,1734 zł
Brazylia 1 BRL 0,7247 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0582 zł
Argentyna 1 ARS 0,0562 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0941 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,5142 zł
Peru 1 PEN 1,1178 zł