Paragwaj

Historia

Wczesna historia

Obszar dzisiejszego Paragwaju w czasach prekolumbijskich zamieszkiwały ludy indiańskie, wywodzące się z kręgu kultury Guarani. Kolonizacja tych ziem datuje się od lat 20-tych XVI wieku, a pierwszą osadę - Asuncion, która została stolicą nowo podbitych ziem, założyli Hiszpanie w roku 1537. Od początku bardzo aktywni byli na tym obszarze Jezuici, którzy dążyli nawet do utworzenia swojego, odrębnego państwa. Stworzyli na tym obszarze ponad 30 misji, w których bardzo dynamicznie rozwijał się handel kolonialny. Dominacja Jezuitów trwała aż do upadku zakonu w 1773 roku. Od lat 20-tych XVIII wieku notuje się pierwsze ruchy niepodległościowe na tym terenie, które po prawie 100 latach doprowadziły, w roku 1813, do powstania niezależnego Paragwaju. W roku 1814 władzę objął dyktator Jose Gaspar Rodriguez Francia, powszechnie zwany" El Supremo". Chcąc ukształtować w świadomości swoich rodaków poczucie własnej narodowości, prowadził politykę, która bardzo ograniczała kontakty Paragwaju z innymi krajami.

Wojna Paragwajska

W 1862 roku rządy rozpoczął Francisco Spolano Lopez, który prezentował poglądy imperialistyczne, nazywany był nawet Napoleonem Ameryki Południowej. Rozpoczął on tragiczną w skutkach, trwajacą ponad 6 lat, wojnę z Argentyną, Urugwajem i Brazylią. W wyniku działań wojennych zginęło prawie 2/3 mieszkańców ( w tym ponad 90% mężczyzn ). Paragwaj utracił też znaczną część terytorium.

Wojna o złoża ropy naftowej

Światowy kryzys z początku lat 30-tych XX wieku nie ominął także gospodarki Paragwaju. Niezadowolenie społeczne pogłębił jeszcze konflikt zbrojny z Boliwią, który wybuchł na tle roszczeń do roponośnych terenów na równinie Gran Chaco. Jak się okazało na tym obszarze nie odnaleziono jednak tego surowca. Pokój zawarty w 1938 roku dawał Paragwajowi nowe tereny, a Boliwia zyskała dostęp do rzeki Paragwaj.

Rządy dyktatorów

Od roku 1940 aż po lata 80-te XX wieku władza w kraju przechodziła w ręce kolejnych junt wojskowych. Najdłużej panującym przywódcą kraju był potomek niemieckiego emigranta i indianki z plemienia Guarani - Alfredo Stroessner. Sprawował on urząd prezydenta w latach 1954 – 1989. Zwalczając zaciekle wszelkie ruchy i sympatie komunistyczne, zyskał w poparcie USA i Brazylii, co skutkowało napływem kapitału zagranicznego i rozwojem gospodarki kraju. Cały czas jednak trwały protesty społeczne i zamieszki ludności, domagającej się liberalizacji polityki.

Czasy współczesne

Lata 90-te ubiegłego wieku przyniosły wprawdzie zmianę w układzie sił i do władzy doszły ponownie ugrupowania demokratyczne, ale kraj był notorycznie wstrząsany przez kolejne afery korupcyjno-gospodarcze. W latach 2008-2012 prezydentem kraju był duchowny, biskup katolicki, Fernando Lugo, który został przez papieża odwołany do stanu świeckiego. Został on jednak usunięty ze stanowiska przez kontrolowany przez prawicę parlament, co odbiło się bardzo szerokim echem na kontynencie i postrzegane było jako kolejny zamach stanu. Protesty w tej sprawie wnieśli między innymi przywódcy Argentyny, Brazylii, Urugwaju. Wenezuela i Ekwador zagroziły nawet nieuznaniem tej decyzji, a USA i Hiszpania podkreśliły konieczność przestrzegania zasad demokracji. Jednak wszystkie te działania nie odniosły żadnego skutku i nowym prezydentem w roku 2013 został wybrany prawicowy polityk Horacio Cartes.

Pogoda

Paragwaj

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7390 zł
Euro 1 EUR 4,4016 zł
Chile 100 CLP 0,4639 zł
Meksyk 1 MXN 0,1674 zł
Brazylia 1 BRL 0,6821 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0536 zł
Argentyna 1 ARS 0,0513 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0878 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4826 zł
Peru 1 PEN 1,0471 zł