Paragwaj

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z Warszawy, z dwoma międzylądowaniami. Łączny czas przelotu do Asuncion wynosi ok. 20 godz. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysłanym do uczestników na dwa tygodnie przed terminem wycieczki.

RÓŻNICE CZASOWE

Różnica czasu między Polską, a Paragwajem wynosi 6 godzin.

MIEJSCOWA WALUTA

1 guarani (PYG ) = 100 centymów

1 USD = 4400 guarani

W obiegu są monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500 guarani oraz banknoty : 1000, 5000, 10000, 50000 i 100000 guarani

przykładowe ceny : woda 1,5l 2300 guarani, kawa w kawiarni 7000 guarani, empanada ( pierożek z farszem mięsno-warzywnym ) 3500 guarani, 1 kg miejscowych owoców 4500 guarani

KARTY PŁATNICZE

W Paragwaju akceptowane są praktycznie wszystkie karty płatnicze i kredytowe takie jak VISA, MasterCard, American Express. Można nimi płacić powszechnie w sklepach, hotelach i w innych miejscach usługowych. w większych miastach. Jeśli mamy kartę walutową w złotówkach, warto przed wyjazdem dowiedzieć się w swoim banku w sprawie prowizji przy płatnościach kartami, bo te mogą być dość wysokie.

CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ

W miesiącach letnich ( od października do lutego ), kiedy temperatura waha się kiędzy 24 – 28° Celsjusza wystarczające są lekkie, przewiewne ubrania. Najzimniejszymi miesiącami są lipiec i sierpień z temperaturą w granicach 16-19°Celsjusza. Niezbędnym wyposażeniem turysty powinna być nieprzemakalna kurtka, wygodne, pełne sportowe obuwie, okulary i kosmetyki chroniące przed ostrym słońcem oraz środki przeciw ukąszeniom owadów.

BEZPIECZEŃSTWO

Paragwaj boryka się z typowym dla tego kontynentu problemem z kieszonkowcami, których najwięcej jest w ruchliwych punktach miast oraz w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Odwiedzający Paragwaj powinni szczególnie uważać na swoje portfele, a najrozsądniej jest nie nosić przy sobie zbyt wiele gotówki czy cennej biżuterii. W hotelach bez problemu można zdeponować wartościowe przedmioty i pieniądze. Prosimy o zachowanie podstawowych środków ostrożności i kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

ZDROWIE

Najczęstszą dolegliwością są kłopoty żołądkowe, związane ze zmianą klimatu i mocno chlorowaną wodą w kranach, która nie nadaje się do picia. W podręcznej apteczce powinny się znaleźć środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, opatrunkowe oraz leki zażywane na codzień. Przed wyjazdem do Paragwaju nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się jednak profilaktycznie szczepienia przeciw tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B oraz w zależności od indywidualnego ryzyka, przeciw wściekliźnie, malarii i żółtej ferbrze. mózgu.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Na terenie Paragwaju działa sprawny system telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. W większości kraju nie ma żadnego problemu z zasięgiem. Bez problemu na miejscu możemy kupić telefon lub kartę SIM. Internet jest ogólnie dostępny w większych miastach i nie jest drogi. W niektórych hotelach jest bezpłatny.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w sieci wynosi 220 V. Gniazdka elektryczne odpowiadają polskim wtyczkom.

HOTELE

W większości tras hotele ***/*****, pokoje standardowo z łazienkami, dostępną kawiarnią, restauracją, klimatyzacją, małą lodówką, sejfem, telewizją oraz dostępem do internetu.

POSIŁKI

Śniadania w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu – łączenie kuchni europejskiej miejscowymi zwyczajami kulinarnymi, bogatymi w różnorodność smaków i zapachów. Obiadokolacje w restauracjach lokalnych.

BAGAŻ

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące bagażu, m.in. zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.

UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknięciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów międzynarodowych, jaki i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT

Najtańszym i najbardziej rozpowszechnionym środkiem transportu są autobusy. Taksówki są drogie i należy koniecznie ustalić cenę przed rozpoczęciem jazdy. Po kraju można się także poruszać wynajętym samochodem, polskie prawo jazdy jest honorowane.  

Pogoda

Paragwaj

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7390 zł
Euro 1 EUR 4,4016 zł
Chile 100 CLP 0,4639 zł
Meksyk 1 MXN 0,1674 zł
Brazylia 1 BRL 0,6821 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0536 zł
Argentyna 1 ARS 0,0513 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0878 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4826 zł
Peru 1 PEN 1,0471 zł