Peru

Geografia

POŁOŻENIE I GRANICE

Peru leży pomiędzy 0º a 19º szerokości południowej i 68º a 81º długości zachodniej. Od północy graniczy z Ekwadorem i Kolumbią, od wschodu z Brazylią i Boliwią, a od południa z Argentyną. Zachodnia część kraju rozciąga się na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. W skład Peru wchodzą także nieduże wyspy, takie jak Lobos de Tierra, Huaru czy Guanape. Najdłuższa odległość z północy na południe wynosi 2000 km a ze wschodu na zachód 1300 km.

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Peru to kraj górzysty, ukształtowany przez ruchy górotwórcze, które wypiętrzyły najwyższe góry Ameryki Południowej - Andy. Rejon ten jest aktywny sejsmicznie. Trzęsienia ziemi nawiedzają Peruwiańczyków regularnie, ostatnie, które miało poważne skutki dla mieszkańców, miało miejsce w 1970 roku. Charakterystyczne dla krajobrazu kraju są wielkie płaskowyże, położone na dużych wysokościach. Peru ma słabo rozwiniętą linię brzegową. Większe zatoki znajdują się w północnej części wybrzeża. Także tam połozony jest jedyny półwysep w kraju – Paracas. Najwyższy szczyt Huascaran (6768 m npm ) leży w Andach Peruwiańskich, w parku narodowym o tej samej nazwie. Charakterystyczne dla peruwiańskiego krajobrazu są wysoko położone płaskowyże w środkowej części kraju. Pas przybrzeżny tworzą wąskie niziny. Dużą część kraju zajmuje dżungla równikowa.

POWIERZCHNIA , LUDNOŚĆ, STOLICA

Peru jest trzecim pod względem powierzchni krajem w Ameryce Południowej, zajmuje 1 285 216 km kw. Kraj zamieszkuje blisko 30 mln obywateli. Bezpośrednio nad oceanem leży stolica kraju , Lima. W tym ogromnym mieście mieszka ponad 8 mln ludzi. Założycielem miasta był Francisco Pizarro w 1535 roku. Starówka miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Limie znajduje się także najstarszy uniwersytet na kontynencie południowo-amerykańskim.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Peru dzieli się na 25 regionów i prowincję Lima. Występują tu trzy podstawowe krainy geograficzne, nazwane: Costa, Selva ( Amazonia ) i Sierra.

Costa to wąski pas nizin nadmorskich, gdzie często występują wstrząsy sejsmiczne. Teren ten ma charakter pustynny lub półpustynny. Wiele rzek na tym obszarze ginie w piaskach pustyni i nigdy nie dociera do oceanu. Jest to najludniejsza część kraju.

Selva, zwana także Amazonią, to region o wilgotnym, gorącym klimacie, porośnięty dżunglą równikową. I chociaż zajmuje dużą część powierzchni kraju, mieszka tu stosunkowo niewielu ludzi.

Sierra czyli kraina Andów. Tutaj znajdują się najwyżej położone pasma górskie, takie jak Kordyliera Zachodnia, Wschodnia i Środkowa. W części zachodniej leży najwyższa góra Peru – Huascaran 6768 m npm. Łańcuchy górskie oddzielają od siebie wielkie, płaskowyże, zwane puna. Na jednym z takich płaskowyży znajduje się najwyżej na świecie położone jezioro żeglugowe - Titicaca ( 3812 m npm ).

RZEKI I JEZIORA

Peru nie obfituje w duże i długie rzeki.W Andach Peruwiańskich bierze swój początek Amazonka i płynie przez Peru na odcinku ponad 700 km. Najdłuższymi rzekami kraju są Ucayali -1771 km i Maranon - 1414 km. Najwięcej jezior andyjskich jest pochodzenia tektonicznego i polodowcowego. Wśród nich najbardziej znane jest najwyżej na świecie położone jezioro żeglugowe - Titicaca ( 3812 m npm ) oraz Parinacochas, nad którym żyją wspaniałe, opryginalne różowe flamingi.

Pogoda

Peru

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7255 zł
Euro 1 EUR 4,5354 zł
Chile 100 CLP 0,5193 zł
Meksyk 1 MXN 0,1877 zł
Brazylia 1 BRL 0,6962 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0540 zł
Argentyna 1 ARS 0,0432 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0881 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4787 zł
Peru 1 PEN 1,0313 zł