Peru

Historia

Wczesna historia

Dzisiejsi Peruwiańczycy są potomkami jednej z najstarszych i najwspanialszych cywilizacji na naszej planecie. Podbój tych ziem rozpoczął Francisco Pizarro w 1528 roku. Państwo Inków było już w tym okresie mocno osłabione przez nieustające walki plemienne oraz epidemię ospy, która zdziesiątkowała ludność. Konkwistadorzy wykorzystali także przyjazne nastawienie mieszkańców do przybyszów. Podstępnie zwabili, a następnie zamordowali króla Atahualpę i najważniejszych dostojników. Walki z najeźdźcą trwały do 1572 roku, kiedy to Hiszpanie zlikwidowali ostatnie miasto inkaskie Vilcabambie, również brutalnie mordując jego mieszkańców i władcę. Hiszpania uważała Peru za najbogatszą swoją kolonie w tej części świata i długo broniła się przed uznaniem niepodległości państwa potomków Inków.

Powstanie niepodległego Peru i pierwszy konflikt z Chile

Ostatecznie Peru ogłosiło niepodległośc w roku 1821. Pierwszym przywódcą wolnego Peru był jeden z najsłynniejszych bojowników o niepodległość krajów Ameryki Południowej - Simon Bolivar. Stworzył on Konfederację Boliwijsko-Peruwiańską. W roku 1839 Peru zerwało ten sojusz i od tego czasu aż do początków lat 40-tych XIX wieku utrzymywała się bardzo niestabilna sytuacja polityczna. Przełom nastąpił dopiero za rządów prezydenta Ramona Castillo. Na mocy umów międzynarodowych, kraj zaciągnął zagraniczne pożyczki, co spowodowało rozwój gospodarczy i poprawę poziomu życia mieszkańców. Na przełomie lat 70 i 80-tych Peru prowadziło z Chile tzw. "wojnę o Pacyfik" i w wyniku przegranej utraciło tereny bogate w saletrę, co przyczyniło się do powiększenia długu krajowego.

Pierwsza połowa XX wieku

Na początku XX wieku, po otwarciu Kanału Panamskiego, ponownie nastąpiło ożywienie gospodarcze, które zahamował dopiero ogólnoświatowy kryzys gospodarczy lat 30-tych. Od poczatku swej historii Peru wielokrotnie wchodziło w spory z sąsiadami, które rozstrzygały się w wyniku działań wojennych. W latach 30-tych trawał konflikt z Kolumbią, a dekadę póżniej rozpoczęła się wojna z Ekwadorem. Pod koniec II wojny światowej Peru opowiedziało się po stronie zwycięskiej koalicji aliantów i w 1945 roku wypowiedziało wojnę Niemcom i Japonii.

Powojenny chaos i rządy wojskowych

W latach powojennych do władzy dochodzili przedstawicie skrajnie różnych ugrupowań. O ile prezydent Jose Luis Bustamente wprowadził do swojej polityki interwencjonizm państwa, to już jego następca preferował politykę otwartą na wolny rynek. W czasach prezydentury Manuela Odrii, dzięki zastrzykom kapitału zagranicznego, Peru odnotowało wzrost gospodarczy. W roku 1968 nastąpił przewrót wojskowy. Junta sprawowała władzę aż do roku 1980.

Partyzanci spod znaku Świetkistego Szlaku

Organizacja ta powstała z inicjatywy Abimaela Guzmana, profesora filozofii, który na początku lat 60-tych ubiegłego wieku głosił teorie, które stały się podstawą ideologii późniejszych partyzantów. Z czasem zwolennicy Guzmana stworzyli oddziały zbrojne, które podjęły walkę z legalną władzą, w imię haseł komunistyczno-maoistowskich oraz "ludowej sprawiedliwości" i szybko zdobyli poparcie ubogiej części społeczeństwa, głównie z terenów wiejskich. Dopuszczali się także aktów sabotażu i ataków bombowych na terenach dużych miast, ze stolicą włącznie. Pomimo wyraźnego wzrostu liczby partyzantów w latach 80-tych, kolejne rządy konsekwentnie bagatelizowały problem, stosując politykę niezauważania ich działalności. Radykalizacja metod przyczyniła się do spadku popularności tej organizacji wśród społeczeństwa. W latach 90-tych rząd zmienił swoją politykę w stosunku do partyzantów, stosując coraz większe represje. Do więzienia trafili praktycznie wszyscy, najważniejsi dowódców ruchu. Wszystkie te okoliczności doprowadziły do upadku organizacji, którą obecnie reprezentują tylko niewielkie, rozproszone oddziały, skazane w najbliższej przyszłości na całkowitą klęskę.

Czasy współczesne

Od 2011 roku prezydentem kraju jest Ollanta Moisés Humala Tasso, lider Peruwiańskiej Partii Nacjonalistycznej. W swoim orędziu zapowiedział między innymi wzrost płacy minimalnej, emerytury dla osób powyżej 65 roku życia oraz wprowadzenie podatku dla firm z sektora górniczego.

Pogoda

Peru

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7255 zł
Euro 1 EUR 4,5354 zł
Chile 100 CLP 0,5193 zł
Meksyk 1 MXN 0,1877 zł
Brazylia 1 BRL 0,6962 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0540 zł
Argentyna 1 ARS 0,0432 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0881 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4787 zł
Peru 1 PEN 1,0313 zł