Peru

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z Warszawy z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Przelot z portu przesiadkowego do Limy trwa 14 godzin. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysłanym do uczestników na dwa tygodnie przed terminem wycieczki.

RÓŻNICE CZASOWE

Różnica czasu między Polską, a Peru wynosi 7 godzin w okresie letnim i 8 w okresie zimowym.

MIEJSCOWA WALUTA

nowy sol (PEN ) = 100 centymów

1 USD = 3,50 sol

W obiegu są monety o nominałach: 10, 20, 50 centymów i 1, 2, 5 PEN oraz banknoty o wartościach:10, 20, 50, 100, 200 sol.

przykładowe ceny : piwo w puszce 6 sol; coca-cola 0,5l 1,80 sol; woda 1l 2 sol; 1 kg winogron 6 sol; 1 kg bananów 2 sol; ryba z frytkami w restauracji 20 sol; kawa espresso 4 sol

KARTY PŁATNICZE

W Peru akceptowane są praktycznie wszystkie karty płatnicze i kredytowe takie jak VISA, MasterCard. Można nimi płacić powszechnie w sklepach, hotelach i w innych miejscach usługowych. Jeśli mamy kartę walutową w złotówkach, warto przed wyjazdem dowiedzieć się w swoim banku o wysokość prowizji przy płatnościach kartami, bo te mogą być dość wysokie.

CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ

Koniecznie trzeba pamiętać, że w Peru występują bardzo duże dobowe wahania temperatury.Biorąc do tego wysokość, na której się Państwo znajdziecie nieodzowna będzie cieplejsza odzież. Proszę także pamiętać o zapasowych butach. Peruwiańczycy mają niewielkie stopy i w sklepach bardzo trudno znaleźć obuwie w rozmiarze większym niż 43. W bagażu nie powinno zabraknąć okularów przeciwsłonecznych, kremu z filtrem i nakrycia głowy.

BEZPIECZEŃSTWO

Pomimo tego, że sytuacja uległa wyraźnej poprawie w ostatnich latach, Peru nie należy do całkowicie bezpiecznych krajów. Turyści powinni szczególnie uważać na swoje portfele, a najrozsądniej jest nie nosić przy sobie zbyt wiele gotówki czy cennej biżuterii. W hotelach bez problemu można zdeponować wartościowe przedmioty i pieniądze. Prosimy o zachowanie podstawowych środków ostrożności i kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

ZDROWIE

Dolegliwością najczęściej dokuczającą obcokrajowcom w Peru jest biegunka i na terenach górzystych choroba wysokogórska. Aby uchronić się przed tą dolegliwością, należy pić przegotowaną wodę, napoje butelkowane, unikać sałatek z wyjątkiem tych serwowanych w hotelach i ekskluzywnych restauracjach, zrezygnować z posiłków ulicznych, często myć ręce. W przypadku wyjazdu w wysokie Andy zalecane jest kilka dni na aklimatyzację. Do podręcznej apteczki należy zabrać środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, opatrunkowe oraz leki zażywane na codzień. Przed wyjazdem do Peru nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się jednak profilaktycznie szczepienia przeciw tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B oraz w zależności od indywidualnego ryzyka, przeciw malarii, żółtej febrze i wściekliźnie.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Na terenie Peru działa sprawny system telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. W większości kraju nie ma żadnego problemu z zasięgiem. Najwięksi operatorzy to Telefonica i Claro. Bez problemu na miejscu możemy kupić telefon lub kartę SIM. Internet jest ogólnie dostępny i tani. W większych miastach darmowe wi-fi.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w sieci w Peru wynosi 220 V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do polskich.

HOTELE

W większości tras hotele o standardzie ***/*****, pokoje standardowo z łazienkami, dostępną kawiarnią, restauracją, klimatyzacją, małą lodówką, sejfem, telewizją oraz dostępem do internetu.

POSIŁKI

Śniadania w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu – łączenie kuchni europejskiej z miejscowymi zwyczajami kulinarnymi, bogatymi w różnorodność smaków i zapachów. Bogactwo miejscowych owoców. Obiadokolacje w restauracjach lokalnych.

BAGAŻ

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące bagażu, m.in. zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.

UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknięciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów międzynarodowych, jaki i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT

Najtańszym i najbardziej rozpowszechnionym środkiem transportu są autobusy. Wśród przewoźników panuje spora rywalizacja o klienta. Należy pamiętać, że wiele odcinków dróg w czasie podróży to trasy górskie, wąskie i niebezpieczne. Dlatego warto zapłacić drożej za bilet, ale podróżować w bardziej komfortowych warunkach. Komunikacja miejska jest całkowicie inaczej zorganizowana niż gdzie indziej. W Limie ulicami jeździ mnóstwo autobusów, do których wsiada się i z których wysiada się na żądanie. Nie ma żadnych przystanków ani rozkładów jazdy. Autobus zatrzymuje się, kiedy kierowca widzi machającego ręką przechodnia lub usłyszy, że ktoś chce wysiąść. Opłata pobierana jest wyłącznie gotówką przez konduktora, który jednocześnie informuje wszystkich zainteresowanych o trasie przejazdu. Wbrew pozorom system ten działa bardzo sprawnie. W miastach można także korzystać ze stosunkowo tanich taksówek, należy jednak wybierać tylko te, które są wyraźnie oznakowane.

Pogoda

Peru

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,7255 zł
Euro 1 EUR 4,5354 zł
Chile 100 CLP 0,5193 zł
Meksyk 1 MXN 0,1877 zł
Brazylia 1 BRL 0,6962 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0540 zł
Argentyna 1 ARS 0,0432 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0881 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4787 zł
Peru 1 PEN 1,0313 zł