Urugwaj

Historia

Wczesna historia

Chociaż pierwszymi Europejczykami, którzy postawili stopę na ziemiach dzisiejszego Urugwaju byli Hiszpanie, to kolonizację tych ziem zapoczątkowali Porugalczycy. To oni głównie przyczynili się do zagłady rodowitych mieszkańców regionu – Indian z plemienia Charrua. W XVIII wieku Hiszpanie wyparli Portugalczyków i rozpoczęli swoje rządy na tym terenie. W roku 1811 rozpoczęła się walka o niepodległość kraju. Ponad 10-letnie walki doprowadziły do powstania suwerennego państwa Urugwaj. Na mocy konstytucji, którą uchwalono w 1830 roku powstała Repuplika Urugwaju.

Walki wewnętrzne

Następne 40 lat w historii kraju odnotowuje się walkami wewnętrzymi pomiędzy dwoma największymi ugrupowaniami politycznymi.Tzw. Colorados ( Partia Czerwona ) i Blancos ( Partia Narodowa ) reprezentowały odrębne grupy społeczne o przeciwstawnych poglądach. Narodowcy byli przedstawicielami bogatych hodowców bydła a Czerwoni wywodzili się z liberalnego mieszczaństwa. Niestabilną sytuację próbowały wykorzystać zarówno państwa sąsiednie czyli Brazylia i Argentyna jak i potęgi zamorskie - Wielka Brytania i Francja, aby interweniować i podporządkować sobie to terytorium. Sytuację udało się opanować dopiero w latach 70-tych XIX wieku. Na mocy porozumienia, głównie z Brytyjczykami, do Urugwaju zaczął napływać obcy kapitał, który przyczynił się do rozwoju kraju. Upowszechniono szkolnictwo i rozwinięto eksport, przede wszystkim bydła hodowlanego. Nastąpiła dynamiczna rozbudowa sieci kolejowej. W tym okresie, głównie dzięki ogromnej fali emigracji z Europy, czterokrotnie wzrosła liczba mieszkańców kraju.

Okres stabilizacji

Początek XX stulecia to dalszy rozwój państwa. Radykalne reformy wprowadzone przez prezydenta Ordoneza doprowadziły do nacjonalizacji banków i największych przedsiębiorstw oraz urzędów publicznych. Przeprowadzono rozdział kościoła od państwa, wprowadzono samorządy lokalne. Pracownicy mieli zagwarantowany 8-godzinny czas pracy oraz renty socjalne. Okres prosperity został zahamowany przez kryzys światowy z przełomu lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

Wojny Światowe

W trakcie pierwszego światowego konfliktu Urugwaj był państwem neutralnym, chociaż w roku 1917 zerwał stosunki dyplomatyczne z Niemcami. W latach 30-tych wybory wygrał lewicowy prezydent Gabriel Terra, który zapatrzony na faszyzm włoski, wprowadził w Urugwaju dyktaturę. Dopiero zmiana partii rzadzącej w roku 1942 spowodowała, że najpierw nastąpiło zerwanie stosunków dyplomatycznych z III Rzeszą i jej sojusznikami, a następnie w roku 1945 Urugwaj przystąpił do wojny po stronie aliantów.

Okres powojenny

W roku 1952 uchwalono nową konstytucję, która między innymi znosiła urząd prezydenta. Do połowy lat 50-tych Urugwaj notował stabilizację gospodarczą, która została przerwana na skutek niewystarczających reform ekonomicznych. Pierwszy raz w tym stuleciu władzę objęła Partia Narodowa, która narzucając wiekszą dyscyplinę finansową, w zgodzie z wytycznymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, doprowadziła do wybuchu zamieszek ludności i wzrostu wpływów ruchu związkowego. Sytuacji nie uspokoiło przywrócenie stanowiska prezydenta oraz powrót do rządów Partii Czerwonej. W 1972 roku doszło do kolejnego przewrotu wojskowego. Prezydent Juan María Bordabbery Arocena zarządził rozwiązanie Kongresu, wyraźnie zwiększył wpływy wojskowych oraz zdelegalizował organizacje lewicowe i zawiesił działalność pozostałych. W więzienia przebywały tysiące więźniów politycznych. Sytuacja ta trwała aż do połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy nastąpił ponowny proces demokratyzacji rządów, do władzy powrócili cywile.

Czasy współczesne

Od roku 2010 prezydentem kraju jest Jose Mujica, reprezentujący poglądy centrolewicowe. Polityk ten znany jest ze swojej działalności partyzantckiej w latach konfliktu wewnętrznego z połowy ubiegłego stulecia. W latach 90-tych był ministrem rolnictwa, rybołóstwa i hodowli. Znany jest z działalności charytatywnej. Jest także zwolennikiem zjednoczenia krajów latynoamerykańskich.

 

Pogoda

Urugwaj

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,9016 zł
Euro 1 EUR 4,5477 zł
Chile 100 CLP 0,4981 zł
Meksyk 1 MXN 0,1765 zł
Brazylia 1 BRL 0,7081 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0550 zł
Argentyna 1 ARS 0,0508 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0904 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4952 zł
Peru 1 PEN 1,0822 zł