Urugwaj

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z Warszawy z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Przelot z portu przesiadkowego do Montevideo trwa 14 godzin. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysłanym do uczestników na dwa tygodnie przed terminem wycieczki.

RÓŻNICE CZASOWE

Różnica czasu między Polską, a Urugwajem wynosi 5 godzin w okresie letnim i 6 w okresie zimowym.

MIEJSCOWA WALUTA

peso urugwajskie (UYU) = 100 centesimos

1 USD = 23 pesos

W obiegu są monety o nominałach: 50 centesimos i 1, 2, 5, 10 pesos oraz banknoty o wartościach: 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 pesos

przykładowe ceny : piwo krajowe 40 pesos; woda 1,5 l 25 pesos; 1 kg jabłek 40 pesos; kawa w kawiarni 60 pesos

KARTY PŁATNICZE

W Urugwaju akceptowane są praktycznie wszystkie karty płatnicze i kredytowe takie jak VISA, MasterCard., American Express. Można nimi płacić powszechnie w sklepach, hotelach i w innych miejscach usługowych w dużych miastach. Jeśli mamy kartę walutową w złotówkach, warto przed wyjazdem dowiedzieć się w swoim banku w sprawie prowizji przy płatnościach kartami, bo te mogą być dość wysokie.

CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ

Ubranie powinno być dostosowane do terminu i trasy wycieczki. Konieczne są wygodne, sportowe buty i kurtka przeciwdeszczowa. Przydatne są okulary przeciwsłoneczne, krem ochronnym oraz środki przeciw ukąszeniom owadów.

BEZPIECZEŃSTWO

Urugwaj postrzegany jest jako najbezpieczniejszy kraj w Ameryce Południowej. Regiony i miejsca szczególnie atrakcyjne patrolowane są przez przez specjalne oddziały policji tzw. Policia Turistica. Zawsze jednak wystapić może ryzyko kradzieży. Dlatego prosimy o zachowanie podstawowych środków ostrożności i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. W hotelach bez problemu można zdeponować wartościowe przedmioty i pieniądze

ZDROWIE

W pierwszych dniach mogą wystąpić jakieś drobne niedyspozycje żołądkowe. Aby zminimalizować ewentualne dolegliwości należy pić przegotowaną wodę i napoje butelkowane. W podręcznej apteczce powinny się znaleźć środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, opatrunkowe oraz leki zażywane na codzień. Przed wyjazdem do Urugwaju nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się jednak profilaktycznie szczepienia przeciw tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B oraz w zależności od indywidualnego ryzyka, przeciw malarii, żółtej febrze i wściekliźnie.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Na terenie Urugwaju działa sprawny system telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. W większości kraju nie ma żadnego problemu z zasięgiem. Bez problemu na miejscu możemy kupić telefon lub kartę SIM. Internet w większych miastach jest ogólnie dostępny, a wniektórych hotelach także bezpłatny.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w sieci w Urugwaju wynosi 220 V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do polskich.

HOTELE

W większości tras hotele o standardzie ***/*****, pokoje standardowo z łazienkami, dostępną kawiarnią, restauracją, klimatyzacją, małą lodówką, sejfem, telewizją oraz dostępem do internetu.

POSIŁKI

Śniadania w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu – łączenie kuchni europejskiej z miejscowymi zwyczajami kulinarnymi, bogatymi w różnorodność smaków i zapachów. Obiadokolacje w restauracjach lokalnych.

BAGAŻ

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące bagażu, m.in. zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.

UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknięciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów międzynarodowych, jaki i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT

Po Urugwaju najlepiej podróżować autobusem, gdyż pociągi pasażerskie praktycznie nie istnieją. Publiczny państwowy transport miejski niestety nie jest wystarczający, dlatego mieszkańcy powszechnie jeżdżą taksówkami i tzw. " remises". Są to korporacje, w których taksówki nie są tradycyjnie oznakowane. Koniecznie należy ustalić z góry wysokość opłaty za kurs.

Pogoda

Urugwaj

Brak danych o pogodzie

Kursy walut

Usa 1 USD 3,9016 zł
Euro 1 EUR 4,5477 zł
Chile 100 CLP 0,4981 zł
Meksyk 1 MXN 0,1765 zł
Brazylia 1 BRL 0,7081 zł
Paragwaj 100 PYG 0,0550 zł
Argentyna 1 ARS 0,0508 zł
Urugwaj 1 UYU 0,0904 zł
Gwatemala 1 GTQ 0,4952 zł
Peru 1 PEN 1,0822 zł